Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pada kolejny PKS na Mazowszu. PKS Płock likwiduje wszystkie połączenia lokalne

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-08-08 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pada kolejny PKS na Mazowszu. PKS Płock likwiduje wszystkie połączenia lokalne
fot. Radosław Drożdżewski (Zwiadowca21), lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Zarząd spółki PKS Płock, należący do grupy Mobilis, poinformował o likwidacji od września wszystkich połączeń lokalnych – za wyjątkiem kursów dotowanych. To kolejny mazowiecki PKS, który kończy swoją działalność i kolejny, który przy bezczynności władz samorządowych szczebla wojewódzkiego zwija swoją działalność.

Zarząd spółki PKS Płock poinformował o likwidacji wszystkich połączeń lokalnych na obszarze swojego działania od 1 września 2018 r. Wyjątkiem są przewozy realizowane w ramach umów i kontraktów zawartych z jednostkami samorządowymi lub prywatnymi przedsiębiorstwami. Te mają zabezpieczone pokrycie kosztów operacji, a przyjęty sposób kontraktacji usługi gwarantuje przychód.

Spółka swoją decyzję tłumaczy trudną sytuacją na rynku, spowodowaną drastycznie malejącą liczbą pasażerów, którzy przesiadają się do minibusów bądź własnych samochodów. „Mimo wprowadzonych optymalizacji operacyjnych, nasz model biznesowy pozostawał długoterminowo nierentowny. Nasze starania, aby zapewnić mieszkańcom regionu dogodną siatkę połączeń, niestety nie mogą być dłużej kontynuowane ze względu na generowaną stratę. Istotny wpływ na tę decyzję ma też m.in. brak uregulowań prawnych, które zapewniałyby stabilne podstawy do inwestowania i rozwoju” – wyjaśnia zarząd spółki.

Na początku lipca działalność zakończyły cztery mazowieckie PKS-y: w Ciechanowie, Przasnyszu, Ostrołęce oraz Mińsku Mazowieckim, a kolejne znacząco ograniczyły kursy. Powody we wszystkich przypadkach są takie same, czyli nierentowność połączeń. Władze wojewódzkie refundują jedynie ulgi, co jednak nie pozwala na pokrycie kosztów funkcjonowania.

Fundacja Nowe Spojrzenie wraz z mazowieckim OPZZ-em zwróciła się do Adama Struzika, marszałka województwa, o interwencję. Organizacja postulowała powołanie organizatora transportu. Na razie jednak władze województwa nie widzą możliwości działań. „W świetle obowiązującego prawa powołanie nowej instytucji zajmującej się organizacją publicznego transportu zbiorowego na terenie województwa (…) nie jest możliwe. Nowelizacja ustawy o publicznym transporcie zbiorowym aktualnie procedowana jest na poziomie ministerialnym i nie jest znana data jej wejścia w życie, jak również nie są znane ostateczne rozwiązania, jakie zostaną w niej zapisane. Ten stan rzeczy ma miejsce od kilku lat. Dalsze działania województwa jako organizatora, w tym między innymi ewentualna aktualizacja Planu transportowego, będzie mogła być przeprowadzona w oparciu o zaktualizowane rozwiązania ustawowe, na podstawie wcześniej przeprowadzonych analiz” – odpowiedział marszałek Struzik.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa zamontuje 30 totemów dla rowerzystów

Komunikacja

Warszawa zamontuje 30 totemów dla rowerzystów

Jakub Dybalski 08 sierpnia 2018

Lutomiersk: Tramwaj powrócił, ale niezbędne są dalsze prace

Komunikacja

Lutomiersk: Tramwaj powrócił, ale niezbędne są dalsze prace

Kasper Fiszer 08 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5