Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice z nowym dworcem PKS? Negocjacje znacznie dłuższe, niż zakładano

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2020-01-27 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice z nowym dworcem PKS? Negocjacje znacznie dłuższe, niż zakładano
fot. Kasper FiszerAutobus na dawnym dworcu PKS Pabianice
Od pięciu lat trwają starania o utworzenie węzła komunikacyjnego pod stacją kolejową w Pabianicach. Nowy przystanek centralny przejąłby rolę zlikwidowanego dworca. Na razie lokalny samorząd nie porozumiał się jednak w tej sprawie z właścicielem terenu, PKP SA.

W 2001 r. zlikwidowane zostało Państwowe Przedsiębiorstwo Komunikacji Samochodowej w Pabianicach (PKS Pabianice). Część taboru przewoźnika i jego bazę przejął PKS Łódź. Przez kilka lat wykorzystywał on także stary dworzec autobusowy znajdujący się przy ul. Staszewskiego. Kilka lat temu obiekt przestał jednak funkcjonować. Od tamtego czasu autobusy przewoźników dalekobieżnych zatrzymują się jedynie na przystankach miejskich, a do tego poszczególne firmy wyznaczyły różne miejsca postoju.

Miasto chciałoby przejąć teren, który obecnie dzierżawi

Miasto od kilku lat zapowiada organizację nowego przystanku centralnego – na placu przed dworcem kolejowym, który położony jest w pobliżu ścisłego centrum miasta i przy najważniejszej trasie przelotowej. Samorząd informował o tym na konferencji prasowej już w 2015 r. – wówczas rozpoczęły się rozmowy z PKP SA dotyczące możliwości przejęcia terenu przed budynkiem stacyjnym. Na razie nie doprowadziły one do żadnych rozstrzygnięć.

– Przeciągające się rozmowy na temat przejęcia placu wciąż trwają – zapewnia nas jednak Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic. Obecnie gmina dzierżawi ten teren na potrzeby pętli komunikacji miejskiej i, jak zapewnia nas przedstawicielka samorządu, wykonuje tam drobne prace inwestycyjne. Wskazuje ona na ustawienie biletomatu i nowego słupka przystankowego w formie gabloty informacyjnej.

Samorząd chciałby mieć większe możliwości inwestycyjne

– Na dalsze inwestycje na terenie należącym do PKP SA na ten moment spółka kolejowa nie wyraża zgody – stwierdza przy tym Aneta Klimek. Nie należy się więc spodziewać, by węzeł przesiadkowy pod dworcem objął autobusową komunikację regionalną i dalekobieżną w najbliższym czasie. Obecnie część przewoźników zatrzymuje natomiast swoje kursy na okolicznych przystankach.

Do Pabianic docierają autobusy kilku przewoźników PKS – z Sieradza, Bełchatowa, Częstochowy, Wielunia czy Łodzi. Ofertę uzupełniają kursy lokalnych busów – m.in. do Łodzi, Bełchatowa czy Konstantynowa Łódzkiego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5