Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice z darmową komunikacją dla kierowców. Przez smog

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-02-17 10:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice z darmową komunikacją dla kierowców. Przez smog
fot. Kasper Fiszer.Autobus MZK Pabianice.
Podłódzkie Pabianice dołączają do grona miast oferujących kierowcom możliwość bezpłatnego skorzystania z komunikacji miejskiej. Ma to wspierać działania samorządu w walce ze smogiem, które obejmują m.in. dopłaty do wymiany pieców węglowych. Bez opłat nie można jednak skorzystać z tramwaju linii Łódź – Pabianice, w nim obowiązuje bowiem taryfa łódzka.

Smog stanowi coraz większy problem nie tylko samej Łodzi, ale i okolicznych miast aglomeracji. W ostatnich dniach szczególnie niekorzystne wyniki pomiarów jakości powietrza odnotowano w Pabianicach. Wczoraj przekroczony został tam próg alarmowy poziomu pyłów PM10, a prognozy zakładają utrzymanie się tego stanu także przez cały dzień dzisiejszy.

Kierowca może przesiąść się do autobusu razem z pasażerami

W związku z tym miasto dołączyło do grona ośrodków, które oferują kierowcom możliwość bezpłatnego skorzystania z komunikacji miejskiej. – Zarządzenie prezydenta miasta zakłada taką możliwość 16 i 17 lutego – poinformował nas Andrzej Różański, inżynier miasta. Bez opłat można więc skorzystać dziś z autobusów uruchamianych przez MZK Pabianice.

– W innych miastach darmowa komunikacja dla kierowców organizowana jest na ogół tak, że bezpłatnie może podróżować okazujący dowód rejestracyjny pojazdu. Może z nim podróżować także tyle osób, ilu pasażerów zabiera jego pojazd – mówił na środowej konferencji prasowej prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz, kiedy rozważano różne możliwości reakcji na rosnący smog. Ostatecznie zdecydowano się przyjąć takie właśnie regulacje. – Podstawą skorzystania z uprawnienia do bezpłatnego przejazdu jest dowód rejestracyjny samochodu wystawiony na jednego z pasażerów. Łącznie na podstawie dowodu rejestracyjnego autobusem może podróżować tyle osób, ile miejsc siedzących jest wpisanych w dowodzie rejestracyjnym – czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miejskiego.

Bezpłatnie nie pojedziemy do Łodzi i Łasku

Należy przy tym zauważyć, że wczorajsze zarządzenie ma raczej wymiar symboliczny. Zapylenie w Pabianicach wynika bowiem w pewnej mierze z zanieczyszczenia powietrza całego regionu łódzkiego, a stolica aglomeracji nie zdecydowała się na podobny krok. W związku z tym z opłat nie są zwolnieni kierowcy podróżujący po Pabianicach tramwajem, w nim obowiązuje bowiem taryfa łódzkiego Zarządu Dróg i Transportu. Możliwości bezpłatnego przejazdu na podstawie dowodu rejestracyjnego nie ma także we współorganizowanej przez Pabianice międzygminnej linii D do Łasku, która obsługiwana jest przez łaski Zakład Komunikacji Miejskiej.

Miasto stara się niwelować smog także dzięki programowi dopłat do wymiany pieców na paliwa stałe skierowanemu do właścicieli nieruchomości i wspólnot mieszkaniowych, który realizowany jest wspólnie z Wojewódzkim Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. – Przez dwa dni na początku tygodnia odbywały się w tej sprawie spotkania informacyjne dla mieszkańców. W sumie uczestniczyło w nich około 120 osób – relacjonował w środę Grzegorz Mackiewicz. Samorząd czeka na deklaracje chęci uzyskania wsparcia do 23 lutego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Rusza dialog techniczny na hybrydy

Komunikacja

Pabianice: Rusza dialog techniczny na hybrydy

Kasper Fiszer 11 stycznia 2017

Pabianice z czasową taryfą biletową

Komunikacja

Pabianice z czasową taryfą biletową

Kasper Fiszer 28 października 2016

Pabianice: Będą nowe autobusy i drogi rowerowe

Komunikacja

Pabianice: Będą nowe autobusy i drogi rowerowe

Kasper Fiszer 01 września 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5