Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice wprowadzają darmową komunikację dla właścicieli aut

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-01-16 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice wprowadzają darmową komunikację dla właścicieli aut
Fot. Kasper FiszerAutobusy MZK Pabianice
Mieszkańcy Pabianic, którzy mają samochód, niebawem najpewniej zostaną zwolnieni z opłat za korzystanie z komunikacji miejskiej. Ma to pomóc samorządowi w walce o czyste powietrze. Bezpłatnie autobusami podróżować mają także krwiodawcy i psy.

Choć w Pabianicach nie zdecydowano się na całkowitą rezygnację z opłat za podróże miejskimi autobusami, niebawem bardzo dużej grupie mieszkańców najprawdopodobniej przyznane zostanie prawo do bezpłatnego przejazdu. Zgodnie z projektem uchwały, który złoży prezydent miasta, za bilet nie będą płacić osoby legitymujące się Kartą Pabianiczanina (wydawaną mieszkańcom odprowadzającym w mieście podatki), które podczas kontroli okażą dowód rejestracyjny samochodu osobowego. Co więcej, będą mogły one zabrać ze sobą bez żadnej odpłatności dodatkowo tyle osób, ile mogłoby jechać z nimi w aucie, pod warunkiem, że także one mogą wylegitymować się Kartą Pabianiczanina.

Prezydent realizuje przedwyborcze obietnice

Podstawowym celem proponowanych zmian ma być zachęcenie mieszkańców do pozostawienia pod domem samochodu. – To realizacja przedwyborczej obietnicy prezydenta Grzegorza Mackiewicza i jedno z działań zmierzających do poprawy czystości powietrza (inne to m.in. wymiana autobusów MZK na hybrydowe, realizowany projekt termomodernizacji 11 budynków miejskich szkół, przedszkoli i żłobka czy wymiana pieców węglowych) – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta.

Wspomniany projekt ma trafić pod obrady na najbliższej, styczniowej sesji Rady Miejskiej. Biorąc pod uwagę panujący w niej układ sił, wydaje się, że zmiany powinny zostać przegłosowane bez kłopotu. Jeśli tak się stanie, zmiany wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia uchwały w Dzienniku Urzędowym Województwa Łódzkiego. – Stanie się to najdalej pod koniec marca – zapowiada rzecznik prezydenta.

Jednolite zasady przewozu psów w tramwaju i autobusie

Jeśli radni poprą precyzenckie propozycje, w taryfie MZK wprowadzonych zostanie także kilka innych zmian. W sprzedaży pojawi się bilet grupowy dla dziesiątki dzieci podróżujących z jednym opiekunem. – Poprawi to komfort korzystania z komunikacji miejskiej zorganizowanym grupom (w szczególności przedszkolnym, szkolnym, klubów sportowych), nie będzie bowiem konieczne uciążliwe kasowanie kilkunastu czy kilkudziesięciu biletów jednorazowych, a jedynie jednego lub kilku grupowych – komentuje Aneta Klimek. Bilet taki ma kosztować 8,20 zł, a niska cena ma zachęcać do wyboru środków ttansportu komunikacji regularnej.

– Kolejne zmiany dotyczą ujednolicenia zasad taryfowych stosowanych w tramwajach [w których obowiązują regulacje łódzkie] i autobusach w zakresie przewozu psów oraz uprawnień do darmowych przejazdów dla honorowych dawców krwi – wskazuje rzecznik prezydenta. Przewóz również większego psa na liniach MZK Pabianice ma stać się darmowy (dziś zwolnione z opłat są tylko psy trzymane na kolanach, ale wpływy z tytułu przewozu pozostałych psów mają być w opinii Anety Klimek marginalne). Rozszerzona ma być także grupa krwiodawców korzystających z bezpłatnych przejazdów – nowe zasady mówią o stuprocentowej uldze dla kobiet, które oddały 15 litrów krwi, i mężczyzn, którzy oddali jej 18 litrów, a obecnie niezależnie od płci uprawnienie przysługuje tym, którzy oddali aż 20 liktrów krwi.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Dostawy solarisów mocno opóźnione

Komunikacja

Pabianice: Dostawy solarisów mocno opóźnione

Kasper Fiszer 10 stycznia 2019

Pabianice: Bilety z dziecięcym rysunkiem

Komunikacja

Pabianice: Bilety z dziecięcym rysunkiem

Kasper Fiszer 04 grudnia 2018

Pabianice: W biletomatach częściej płaci się gotówką

Komunikacja

Pabianice: W biletomatach częściej płaci się gotówką

Kasper Fiszer 13 listopada 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5