Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice: Trzech producentów w dialogu technicznym na hybrydy

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-02-22 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Trzech producentów w dialogu technicznym na hybrydy
fot. Kasper Fiszer.Autobus MZK Pabianice.
Ruszył dialog techniczny pabianickiego magistratu i producentów taboru autobusowego. Jego efektem ma być opracowanie zapisów przetargowych zamówienia, które zaplanowano na drugą połowę tego roku. Czy nowe hybrydy zastąpią tramwaje zapewniające dziś połączenie z Łodzią?

W styczniu Urząd Miejski ogłosił dialog techniczny, który ma przygotować miasto do planowanego zakupu autobusów hybrydowych. Do tamtejszego Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego trafić ma osiemnaście nowych pojazdów, co oznacza możliwość jednoczesnej wymiany około połowy floty MZK i wycofania z ruchu autobusów starszych niż dziewięcioletnie. Pabianice chcą pozyskać fundusze na duży zakup w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dzięki czemu projekt taborowy nie będzie rywalizował z tym dotyczącym remontu infrastruktury tramwajowej, który wystartuje w konkursie RPO.

Volvo, MAN i Solaris – chętnych do rozmów nie brakuje

Do dialogu z miastem przystąpiło pięć firm, w tym trzech producentów autobusów. Są to MAN, Solaris i Volvo. Pojazdy dwóch pierwszych z wymienionych marek kursują już po Pabianicach od lat: 14 solarisów zakupiono jako nowe w latach 2008 – 2010, a 17 manów sprowadzono jako używane w latach 2007 – 2008 i 2014. MZK nigdy nie eksploatowało natomiast autobusów Volvo.

Dwóch pozostałych uczestników to producenci automatów biletowych i rozwiązań w zakresie informacji pasażerskiej, odpowiednio Mera Systemy i Zakład Elektroniczny SiMS. – Wszystkie firmy spełniły wymagania i zostały dopuszczone do udziału w dialogu technicznym – czytamy w oficjalnym komunikacie Urzędu Miejskiego w Pabianicach. – Poznanie oferty producentów pomoże w opracowaniu specyfikacji istotnych warunków zamówienia oraz w przygotowaniu studium wykonalności i wniosku o dofinansowanie – zapewniają władze miasta.

Miasto przygotowuje się do rozwiązań z zakresu ITS

Procedura ma potrwać do czerwca. W drugiej połowie roku miasto chce natomiast ogłosić przetarg na dostawę pojazdów. Według ogłoszenia o dialogu technicznym UM Pabianice chce zakupić autobusy klasy maxi (ok. 12 metrów długości) ze stuprocentowym udziałem niskiej podłogi. Mają być wyposażone m.in. w pełną klimatyzację kabiny kierowcy i przestrzeni pasażerskiej, system monitoringu i automaty biletowe przystosowane do obsługi karty Migawka, która jest nośnikiem biletu elektronicznego w aglomeracji łódzkiej.

Ciekawym elementem planowanego zamówienia ma być możliwość uzyskania geolokalizacji każdego z pojazdów. Ma to posłużyć budowie inteligentnego systemu transportowego. Tzw. ITS miałby objąć nie tylko zarządzanie z poziomu centrali ruchu, ale także udogodnienia dla pasażerów. Wśród nich wymieniono aplikację wskazującą realne położenie autobusu oraz elektroniczne tablice przystankowe informujące o najbliższych odjazdach (obecnie w Pabianicach rozwiązania te nie są stosowane).

Komunikacja zastępująca tramwaj dla MZK?

Zakup autobusów został określony przez prezydenta miasta Grzegorza Mackiewicza jako jeden z priorytetów na najbliższe miesiące. Wskazał on, że w razie niepowodzenia projektu tramwajowego to właśnie hybrydy MZK mogłyby obsłużyć zastępującą 41 linię autobusową. – Tabor pozyskamy na przełomie roku 2017 i 2018. Wówczas to pabianickie autobusy wjeżdżałyby do Łodzi – mówił podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej, zapewniając przy tym, że rozwiązanie to traktowane jest jako ostateczność.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice z darmową komunikacją dla kierowców. Przez smog

Komunikacja

Pabianice z darmową komunikacją dla kierowców. Przez smog

Kasper Fiszer 17 lutego 2017

Pabianice: Rusza dialog techniczny na hybrydy

Komunikacja

Pabianice: Rusza dialog techniczny na hybrydy

Kasper Fiszer 11 stycznia 2017

Pabianice z czasową taryfą biletową

Komunikacja

Pabianice z czasową taryfą biletową

Kasper Fiszer 28 października 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5