Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice: Tramwaj wróci w najbliższą środę

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-10-27 09:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Tramwaj wróci w najbliższą środę
Fot. Kasper FiszerTramwaj w Pabianicach
W Dzień Wszystkich Świętych wznowiona zostanie zawieszona w maju komunikacja tramwajowa między Łodzią a Pabianicami. Jest to możliwe dzięki kończącemu się remontowi sieci trakcyjnej. Opóźnione o miesiąc prace zrealizował krakowski Progreg na zlecenie samorządów z Pabianic i Ksawerowa, które wspólnie walczyły o przyszłość zagrożonej likwidacją podmiejskiej linii.

Kończy się awaryjny remont linii tramwajowej z Łodzi do Pabianic po majowym zawieszeniu ruchu. MPK-Łódź, które od 2004 r. pełni rolę przewoźnika na tej trasie, odmówiło bowiem dalszego prowadzenia komunikacji z powodu stanu technicznego sieci trakcyjnej. Nie spełniała ona prawnych norm w zakresie zużycia przewodu trakcyjnego, co zdaniem łódzkiej spółki skutkowało realnym niebezpieczeństwem dla podróżnych lub osób postronnych.

Przyczyny opóźnienia nie leżą po stronie samorządów

Pabianice wraz z leżącym na trasie do Łodzi Ksawerowem zleciły więc naprawę sieci trakcyjnej na dwóch odcinkach stanowiących łącznie znakomitą większość podmiejskiej trasy. Łączny koszt remontu to ok. 1 mln zł, z czego niemal 700 tys. wyłożyły Pabianice. Wykonawcą inwestycji jest krakowski Progreg, który był jedynym oferentem w obu przetargach ogłoszonych oddzielnie przez dwie podłódzkie gminy.

Pierwotny termin ukończenia prac w Pabianicach ustalono na 6 października. Wówczas możliwe miało być przywrócenie komunikacji tramwajowej. Nie udało się go jednak dotrzymać. – Wykonawca remontu trakcji na odcinkach w Pabianicach i Ksawerowie wystąpił do obu samorządów o aneksowanie umowy i przesunięcie terminu realizacji zlecenia z 6 na 31 października z przyczyn niezależnych od zleceniodawcy. W trakcie robót ze względów technicznych nastąpiła konieczność zmiany w harmonogramie, który był ustalony w czerwcu – mówiła nam na początku miesiąca Aneta Klimek, rzecznik prasowy Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Remont sieci trakcyjnej poprzedził dużo szersze prace modernizacyjne

Teraz urząd potwierdza, że tramwaj powróci na swoją trasę w najbliższą środę. – 1 listopada zostanie wznowione kursowanie tramwajów linii 41. W Dzień Wszystkich Świętych na linii 41 obowiązywał będzie niedzielny rozkład jazdy – czytamy w krótkim komunikacie zamieszczonym na oficjalnej miejskiej stronie internetowej poświęconej komunikacji zbiorowej na jego obszarze.

Kursowanie tramwaju zostanie jednak przywrócone czasowo. Niebawem zaczną się bowiem dużo szerzej zakrojone prace remontowe, które mają objąć całą infrastrukturę tramwajową poza wymienianą właśnie siecią trakcyjną. W momencie podejmowania przez pabianicki samorząd decyzji o naprawie awaryjnej nie było jednak jasne, czy miasto otrzyma dużą dotację z Regionalnego Programu Operacyjnego, dzięki której teraz przeprowadzi kompleksowe roboty. Inwestycja w sieć trakcyjną miała zapewnić możliwość prowadzenia ruchu przez około dwa lata, co dałoby miastu czas na organizację funduszy na duży remont w sytuacji, w której samorząd nie uzyskałby środków z RPO, o które ubiegał się w trybie konkursowym.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice zadłużają się na tramwaj i hybrydy

Komunikacja

Pabianice zadłużają się na tramwaj i hybrydy

Kasper Fiszer 26 października 2017

Łódź: Koreferat ŁTM wciąż nie powstaje

Komunikacja

Łódź: Koreferat ŁTM wciąż nie powstaje

Kasper Fiszer 25 października 2017

Lutomiersk: Stan linii nie pogorszył się

Komunikacja

Lutomiersk: Stan linii nie pogorszył się

Kasper Fiszer 19 października 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5