Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice: Tramwaj przynajmniej do końca roku

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-03-08 11:50
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Tramwaj przynajmniej do końca roku
Fot. Kasper FiszerTramwaj linii 41 w Ksawerowie
Władze Pabianic informują, że uruchomienie linii autobusowej zastępującej tramwaj do Łodzi nie nastąpi wcześniej niż w styczniu przyszłego roku. Miasto cały czas liczy przy tym, że wycofania komunikacji tramwajowej na stałe uda się uniknąć dzięki pozyskaniu funduszy na remont torów. Rada miasta upoważniła już prezydenta miasta do zawarcia w tej sprawie porozumienia z Ksawerowem.

Pabianice wciąż opracowują różne koncepcje organizacji połączeń ze stolicą aglomeracji. Pozostające w złym stanie technicznym torowisko wymaga pilnego remontu kapitalnego, na który szansą ma być aplikacja o środki unijne przydzielane w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Jak informują władze miasta, nieustannie czynione są kolejne kroki w kierunku złożenia odpowiedniego wniosku.

Czasu jest mało, ale prace prowadzone są szybko

– Walczymy o utrzymanie tramwaju linii 41. Radni upoważnili prezydenta Pabianic do podpisania porozumienia z Ksawerowem, żeby wspólnie przygotować dokumentację aplikacyjną dla projektu Łódzkiego Tramwaju Metropolitalnego na odcinku Pabianice – Ksawerów i wystąpić o pieniądze na modernizację trasy – relacjonuje Aneta Klimek, rzecznik Urzędu Miejskiego w Pabianicach. Wcześniej chęć zawarcia porozumienia wyraziła gmina Ksawerów. Sama dokumentacja będzie musiała zostać przygotowana błyskawicznie, bo samorządy mają czas na złożenie wniosku do kwietnia.

W przypadku nieotrzymania dotacji unijnej coraz poważniej branym pod uwagę wariantem wydaje się natomiast zastąpienie komunikacji tramwajowej autobusami. O wstępnej propozycji skierowania na linię do Łodzi hybrydowych pojazdów zamawianych przez Pabianice informowaliśmy już w lutym. W zeszłym tygodniu rozpoczęły się natomiast wstępne rozmowy w sprawie utworzenia linii autobusowej toczące się pomiędzy urzędami miast z Pabianic i Łodzi.

Autobus – rozwiązanie ewentualne, ale realne

– Zastąpienie tramwaju autobusem, żeby utrzymać komunikację z Łodzią, to jedynie rozwiązanie ewentualne – podkreśla Aneta Klimek. – Po rozmowach z Zarządem Dróg i Transportu Urzędu Miasta Łodzi wiadomo, że jego wdrożenie byłoby możliwe nie wcześniej niż od stycznia 2018 – dodaje. Należy więc spodziewać się, że przynajmniej do końca grudnia tego roku ruch tramwajów zostanie utrzymany. Strony nie ustaliły na razie żadnych szczegółów dotyczących organizacji linii zastępczej. – Można się ich spodziewać ewentualnie w połowie tego roku – zapowiada przedstawicielka Urzędu Miejskiego w Pabianicach.

Tymczasem 2 kwietnia pabianiczan czeka duża zmiana rozkładu jazdy tramwajów. Wówczas w życie ma wejść decyzja o wprowadzeniu dodatkowych ograniczeń prędkości, których ustanowienie zapowiadano początkowo na początek marca. Zgodnie z wcześniejszymi informacjami ZDiT spaść ma częstotliwość w godzinach szczytu. 41 pojedzie jednak częściej w pozostałych godzinach oraz w weekendy. Pewnym udogodnieniem ma być też wprowadzenie tańszego biletu miesięcznego ważnego tylko na terenie Pabianic i Ksawerowa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Za miesiąc nowy system informacji pasażerskiej

Komunikacja

Łódź: Za miesiąc nowy system informacji pasażerskiej

Roman Czubiński 06 marca 2017

Łódź: Tramwaj do Lutomierska nie kursuje

Komunikacja

Łódź: Tramwaj do Lutomierska nie kursuje

Kasper Fiszer 02 marca 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5