Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice: Od dziś właściciele aut nie płacą za bilet

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-02-28 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Od dziś właściciele aut nie płacą za bilet
fot. Kasper FiszerAutobus MZK Pabianice
Zgodnie z zapowiedziami z okresu kampanii wyborczej pabianicka komunikacja miejska stała się dziś częściowo bezpłatna. Za bilet nie zapłacą posiadacze samochodów osobowych oraz osoby, które towarzyszą im w przejazdach po mieście. Nowe uprawnienia nie dotyczą linii tramwajowej Pabianice – Ksawerów – Łódź, bo na podmiejskiej trasie obowiązują przepisy Łódzkiego Lokalnego Transportu Zbiorowego.

W styczniu informowaliśmy o propozycji prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza dotyczącej częściowego zniesienia odpłatności za przejazdy komunikacją miejską. Dziś (28 lutego 2019 r.) ów budzący duże kontrowersje plan staje się faktem: Miasto rezygnuje z pobierania opłat od osób, które podczas kontroli wylegitymują się dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego. Za bilet nie zapłacą także pasażerowie towarzyszący posiadaczowi dowodu w liczbie co najwyżej równej tej, ilu podróżnych zmieściłoby się w owym samochodzie.

Miasto walczy w ten sposób z zanieczyszczeniem powietrza

– Dziś wchodzi w życie uchwała Rady Miejskiej podjęta 23 stycznia 2019 r., która wprowadza te zmiany w taryfie – potwierdza Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic. Dodaje, że brak odpłatności będzie dotyczył tylko osób, które wylegitymują się równocześnie Kartą Pabianiczanina – dokumentem wydawanym przez miasto mieszkańcom, którzy zdecydowali się opłacać w Pabianicach podatki, oraz członkom ich rodzin. Dotyczy to tak posiadacza auta, jak i jego współpasażerów.

– Ważne jest przy tym okazanie oryginału dowodu rejestracyjnego, a nie jego kserokopii – wskazuje nasza rozmówczyni. Kolejnym z warunków uzyskania ulgi jest tożsamość nazwiska właściciela samochodu i „głównego” podróżnego. – Darmowe przejazdy mają zachęcać właścicieli aut i osób im towarzyszących do korzystania z transportu publicznego, co może pozytywnie wpłynąć na ograniczenie emisji do atmosfery zanieczyszczeń transportowych – ocenia miasto w komunikacie zamieszczonym na łamach swojej witryny internetowej.

Darmowo pojadą także psy

To najważniejsza i najgłośniejsza ze zmian wprowadzona właśnie w cenniku za przejazdy pojazdami Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego. Korekt jest jednak więcej. Miasto rezygnuje bowiem z pobierania opłat za przejazd psów i zwiększa liczbę honorowych krwiodawców, którzy mają prawo do bezpłatnej podróży autobusem. Do tej pory przywilej ten przysługiwał osobom, które oddały 20 litrów krwi. Od dziś z uprawnienia będą mogły korzystać kobiety, które przekazały jej 15 litrów, będzie ono przysługiwać też mężczyznom z 18-litrowym „stażem”. Jak podkreśla przedstawicielka samorządu, nowe normy są tożsame z tymi obowiązującymi w Łodzi i w międzymiastowym tramwaju.

W taryfie pojawił się też bilet grupowy. Kosztuje on 8,20 zł i jest ważny wyłącznie w jednej strefie, a więc na obszarze samego miasta Pabianic albo poza tym miastem. Uprawnia do przejazdu grupy dziesięciu osób w wieku szkolnym wraz z jednym opiekunem. Ma on ułatwić organizację wycieczek szkolnych, co z kolei pomoże w promowaniu korzystania z transportu zbiorowego wśród najmłodszych.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Duży wzrost popularności miejskich autobusów

Mobilność

Pabianice: Duży wzrost popularności miejskich autobusów

Kasper Fiszer 04 lutego 2019

Pabianice: Dostawy solarisów mocno opóźnione

Komunikacja

Pabianice: Dostawy solarisów mocno opóźnione

Kasper Fiszer 10 stycznia 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5