Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Pabianice: Jest szansa na dodatkowe środki na tramwaj

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-09-26 12:28
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Jest szansa na dodatkowe środki na tramwaj
fot. KF
Władze Pabianic widzą wciąż realną szansę na przeprowadzenie dużej inwestycji tramwajowej. Samorządowi brakuje środków na podpisanie umowy z wykonawcą remontu, bo oferty złożone w przetargu znacznie przekraczają zakładany budżet. Być może miasto oraz sąsiednia gmina Ksawerów otrzymają jednak środki z rezerwy ogólnej państwa.

Władze Pabianic i Ksawerowa przedstawiły dziś na krótkiej konferencji prasowej nowe informacje dotyczące sprawy tramwaju podmiejskiego w kierunku Łodzi. Choć samorządy otrzymały bardzo duże dofinansowanie unijne na kompleksowy remont trasy, w pierwszym przetargu na projekt i jego realizację złożono oferty o wartości znacznie przekraczającej zakładany budżet. Nie jest to dużym zaskoczeniem, jeśli wziąć pod uwagę ogólne tendencje krajowe, ale niewielkie miejscowości nie miały szans na znalezienie dodatkowych niemal 30 mln zł we własnych budżetach.

Miasto Pabianice wraz z gminą Ksawerów zawnioskowały więc o przyznanie dodatkowej puli środków do Ministerstwa Infrastruktury i Ministerstwa Inwestycji i Rozwoju. Oba resorty nie wskazały jednak żadnej możliwości wsparcia. W związku z tym 14 września prezydent Pabianic wraz z wójtem Ksawerowa złożyli wniosek bezpośrednio do premiera Mateusza Morawieckiego.

Jak poinformował dziś Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic, miasto otrzymało bardzo szybką odpowiedź od władz centralnych. Sekretarz stanu Michał Dworczyk poinformował o działaniach Kancelarii Premiera Rady Ministrów w tej sprawie. Zawnioskowała ona do MI oraz MIR o wskazanie potencjalnych źródeł dofinansowania przedsięwzięcia. Kolejne pismo skierowane zostało do wojewody łódzkiego. – To pismo wydaje się nam najbardziej konkretne – stwierdził prezydent.

Michał Dworczyk obliguje w dokumencie wojewodę do wskazania możliwych źródeł wsparcia. Przypomina w nim także o możliwości przekazania samorządom środków z puli rezerwy ogólnej państwa. W przypadku kwot do 10 mln zł decyzję podjąć musiałby Mateusz Morawiecki. Jeśli kwota byłaby wyższa, decyzję podjęłaby cała Rada Ministrów.

– Rozumiem z tego pisma, że prezes Rady Ministrów oczekuje od wojewody wniosku o uruchomienie rezerwy ogólnej w kwocie 28 mln zł – stwierdził Grzegorz Mackiewicz. Odpowiedź od wojewody do sekretarza stanu ma zostać złożona do 1 października. Jak podkreślał prezydent Pabianic, szybkie działanie rządu mogłoby pozwolić na nieponawianie procedury przetargowej i rozstrzygnięcie pierwszego postępowania.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódzkie chce 100 proc. dofinansowania na tramwaj podmiejski

Komunikacja

Łódzkie chce 100 proc. dofinansowania na tramwaj podmiejski

Kasper Fiszer 26 września 2018

Pabianice: Remont tramwaju zagrożony?

Felietony i komentarze

Pabianice: Remont tramwaju zagrożony?

Kasper Fiszer 28 czerwca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5