Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice hucznie żegnają tramwaj. „Jeszcze tu wrócę”

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-11-20 11:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice hucznie żegnają tramwaj. „Jeszcze tu wrócę”
fot. Kasper FiszerTramwaj w Pabianicach
Specjalne przejazdy taborem historycznym mają uświetnić symboliczne pożegnanie tramwajów w Pabianicach. Uroczystość będzie miała jednak charakter radosny, bo poprzedza długo oczekiwaną przebudowę zdegradowanej infrastruktury. Prace rozpoczynają się wraz z początkiem grudnia.

W aglomeracji łódzkiej w tym roku odbyło się już wiele symbolicznych pożegnań zamykanych linii tramwajowych. W marcu zawieszony został ruch do Konstantynowa Łódzkiego i do Lutomierska, w czerwcu – na fragmencie ul. Warszawskiej, w sierpniu – na Doły, a w listopadzie – na Koziny i w ciągu ul. Legionów. Jeszcze w tym miesiącu – 30 listopada – tramwaje przestaną docierać także do Pabianic.

Na jeden dzień wróci linia 41bis

Wymowa wydarzenia będzie jednak zdecydowanie inna niż w pozostałych przypadkach. Zaraz po zjeździe ostatniego kursu z trasy rozpocząć się ma bowiem długo wyczekiwana modernizacja torowiska i sieci trakcyjnej. Na około tydzień przed wyłączeniem z eksploatacji pabianickiego odcinka trasy lokalne władze zaproszą mieszkańców na kilka wydarzeń związanych z komunikacją tramwajową. – Imprezę „Linia 41 – jeszcze tu wrócę” organizuje łódzki Klub Miłośników Starych Tramwajów, a partnerami są m.in. miasto Pabianice i Muzeum Miasta Pabianic – mówi Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta Pabianic Grzegorza Mackiewicza.

– Wydarzenie będzie składać się z kilku części. 23 listopada zaplanowano przejazd z przewodnikiem na pełnej trasie linii 41. 24 listopada na jeden dzień wskrzeszona zostanie natomiast linia 41bis w relacji Wiejska – Duży Skręt – mówi nasza rozmówczyni. Zgodnie z przesłaną nam przez magistrat informacją odjazdy z krańca Duży Skręt zaplanowano od 10:00 do 17:10 co około godzinę. Przejazd ma byc bezpłatny.

Historyczny tabor dawnego przewoźnika

W obu dniach na ulice wyjedzie historyczny wagon 803N po modernizacji w zakładach Międzygminnej Komunikacji Tramwajowej na Helenówku należący obecnie do KMST. – W czasach MKT pojawiał się on na linii pabianickiej – podkreśla Aneta Klimek. Zapowiada ona, że oprócz organizacji przejazdów miasto planuje także wydanie broszury o historii linii, jej modernizacji i ekologicznych aspektach komunikacji tramwajowej.

Wewnątrzpabianicka linia 41bis funkcjonowała w latach 1969 – 1998. Już w XXI w. krótko na tej samej trasie kursowała zaś linia oznaczona symbolem P. Zamknięto ją w 2006 r. Od tamtej pory pętla Duży Skręt wykorzystywana była jedynie w sytuacjach awaryjnych. Międzygminna Komunikacja Tramwajowa przestała obsługiwać linię pabianicką w 2004 r. Ruch przejęło wówczas MPK.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Do Ksawerowa pojadą M8CN

Komunikacja

Łódź: Do Ksawerowa pojadą M8CN

Kasper Fiszer 13 listopada 2019

Pabianice. 41 dojedzie jednak do Ksawerowa. Dalej autobusy MZK

Komunikacja

Pabianice. 41 dojedzie jednak do Ksawerowa. Dalej autobusy MZK

Kasper Fiszer 07 listopada 2019

Pabianice: Zamknięcie linii tramwajowej już w listopadzie

Komunikacja

Pabianice: Zamknięcie linii tramwajowej już w listopadzie

Kasper Fiszer 11 października 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5