Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Mobilność

Pabianice: Duży wzrost popularności miejskich autobusów

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2019-02-04 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Duży wzrost popularności miejskich autobusów
fot. Kasper FiszerAutobus MZK Pabianice
Liczba podróżujących pabianickimi autobusami rośnie, a odsetek gapowiczów maleje – twierdzi tamtejszy Urząd Miejski. Samorząd podsumował sprzedaż biletów w zeszłym roku i porównał ją z danymi z lat 2015 – 2018. Procentowe wzrosty popytu są większe niż w wielu znacznie większych ośrodkach.

Urząd Miejski w Pabianicach podsumował sprzedaż biletów w roku 2018. Jak wynika z przesłanej nam informacji prasowej, po raz kolejny zanotowano istotny wzrost liczby przejazdów odpłatnych. – W 2018 r. autobusy Miejskiego Zakładu Komunikacyjnego przewiozły o 153 tys. 397 pasażerów więcej niż w 2017 r. To oznacza wzrost liczby korzystających z komunikacji miejskiej o 420 osób dziennie – czytamy w komunikacie.

Wzrost wiązany jest z obniżką cen biletów dla części pasażerów

Choć w porównaniu z wynikami osiąganymi w dużych miastach wskazane liczby mogą wydawać się niewielkie, przekładają się na aż niemal pięcioprocentowy wzrost popytu liczony rok do roku. Jak podkreśla Aneta Klimek, rzecznik prasowy prezydenta miasta, najnowsze statystyki wpisują się w kilkuletnią tendencję. – W 2015 r. odnotowano 2 mln 995 tys. 329 przejazdów odpłatnych (o blisko 14% mniej niż w 2018 r.), rok później zarejestrowano 3 mln 79 tys. 804 pasażerów płacących za przejazd, w 2017 r. – 3 mln 318 tys. 473, a w 2018 r. było ich już 3 mln 471 tys. 870 – wylicza.

Miasto tłumaczy trend wprowadzeniem szeregu usprawnień w funkcjonowaniu połączeń autobusowych. Największą rolę we wzroście popularności usług MZK Pabianice miało mieć jednak przyznanie pabianiczanom płacącym w miejscu swojego zamieszkania podatki i ich rodzinom dodatkowych zniżek. Samorząd wydaje im Kartę Pabianiczanina, która uprawnia do pięćdziesięcioprocentowego upustu. Sumuje się on z innymi ulgami, więc np. dzieci rodziców spełniających wymagania programu mogą podróżować za zaledwie jedną czwartą wartości biletu normalnego.

Na sto skontrolowanych autobusów gapowicz znajduje się w jedenastu

– Podczas gdy liczba pasażerów rośnie, liczba gapowiczów konsekwentnie maleje – podkreśla Aneta Klimek. – W 2016 r. na każde 100 przeprowadzanych kontroli wystawiano 19 opłat dodatkowych, w 2017 r. już tylko 13, a 2018 rok został zamknięty wynikiem 11 „mandatów” w przeliczeniu na 100 kontroli – wskazuje. – Opłata dodatkowa za jazdę bez ważnego biletu kosztuje 260 zł, tymczasem najtańszy bilet miesięczny [z ulgą 75 proc. – dop. kf] kosztuje zaledwie 18,50 zł – zauważa.

W tym roku kalendarzowym liczba przejazdów biletowanych może jednak spaść. Pabianice planują bowiem wprowadzić możliwość nieodpłatnego podróżowania komunikacją miejską dla osób, które wylegitymują się dowodem rejestracyjnym samochodu osobowego, oraz dodatkowych pasażerów w liczbie nie większej niż taka, jaką można zabrać do auta, które pozostało zaparkowane przed domem. To realizacja jednej z obietnic wyborczych prezydenta Grzegorza Mackiewicza.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Pabianice: Dostawy solarisów mocno opóźnione

Komunikacja

Pabianice: Dostawy solarisów mocno opóźnione

Kasper Fiszer 10 stycznia 2019

Pabianice: Bilety z dziecięcym rysunkiem

Komunikacja

Pabianice: Bilety z dziecięcym rysunkiem

Kasper Fiszer 04 grudnia 2018

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5