Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Pabianice: Będziemy beneficjentami wszystkich projektów RPO

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2017-09-05 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Pabianice: Będziemy beneficjentami wszystkich projektów RPO
Fot. Kasper FiszerAutobus zastępujący tramwaj w Pabianicach
Władze Pabianic cieszą się z otrzymanego dofinansowania na remont zdegradowanej linii tramwajowej do Łodzi. Do podłódzkiego miasta pośrednio trafią jednak także środki związane z realizacją dwóch innych przedsięwzięć dofinansowanych w ramach RPO. Na linii D do Łasku prawdopodobnie pojawią się nowe autobusy, a na dworzec kolejowy dotrzeć będzie można wojewódzkim rowerem publicznym.

W miniony piątek rozstrzygnięty został konkurs projektów transportowych zgłoszonych do finansowania z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego. Najwięcej środków przeznaczonych zostało na remont linii tramwajowej z Łodzi do Pabianic. Mieszkańcy tego miasta odczują jednak pozytywne efekty wszystkich trzech inwestycji, które uzyskały wsparcie ze środków unijnych rozdysponowanych przez Urząd Marszałkowski Województwa Łódzkiego.

Projekt tramwajowy ma zmienić oblicze centrum Pabianic

W podłódzkim mieście ma bowiem powstać czternaście stacji wojewódzkiego roweru publicznego. Środki otrzymał także Łask, który planuje kupić nowe niskoemisyjne autobusy, które zastąpią część wyeksploatowanej floty tamtejszego Zakładu Komunikacji Miejskiej. – Dociera do nas linia D obsługiwana przez przedsiębiorstwo z Łasku. Będziemy mieli więc okazję korzystać z dobrodziejstw każdego z planowanych przedsięwzięć – stwierdził podczas piątkowej konferencji prasowej prezydent Pabianic Grzegorz Mackiewicz.

– Dla nas kluczowy był jednak oczywiście projekt tramwajowy – podkreślał. – To nie tylko zupełnie nowe torowisko z wygłuszającymi podkładami, które zabezpieczą także przed nadmiernym drganiem, czy nowe słupy oświetleniowo-trakcyjne, ale też nowe oblicze centrum miasta i nowy układ komunikacyjny – wyliczał podczas piątkowej konferencji prasowej.

Tramwaj z Łodzi bliżej pabianickich autobusów miejskich

Przedsięwzięcie obejmie bowiem także przebudowę ul. Zamkowej, na której torowisko biegnie środkiem jezdni. Wkrótce zastapi je wspólny pas tramwajowo-autobusowy, przy którym staną zintegrowane przystanki. Dziś bowiem autobusy i tramwaje zatrzymują się w pewnym oddaleniu od siebie. Prowadzi to obecnie do dość niecodziennej sytuacji, bowiem w związku z awaryjnym remontem sieci trakcyjnej pomiędzy Łodzią a Pabianicami kursują autobusy zastępcze. Postoje wyznaczono im jednak gdzie indziej niż autobusom miejskim.

– Rozpoczynamy długi proces, w ramach którego pożegnamy się z niedogodnościami, z którymi borykaliśmy się przez kilkanaście lat – stwierdził Grzegorz Mackiewicz. Wśród nich wymienił nawierzchnię z kostki na wspomnianej ul. Zamkowej, pozostające w złym stanie torowisko i pochylone słupy trakcyjne. Warte ok. 144 mln zł prace mają potrwać aż do roku 2020.

Pabianice odczuły brak rozporządzeń do ustawy metropolitalnej

Prezydent Pabianic przypomniał, że początkowo remont trasy tramwajowej miał być realizowany w ramach szerszego projektu Łódzki Tramwaj Metropolitalny, który zakładał remont wszystkich wychodzących z Łodzi linii podmiejskich. – Ufni w ustawę metropolitalną czekaliśmy na rozporządzenia wykonawcze, które powinien przedstawić rząd – wskazywał. – W grudniu zeszłego roku nasza nadzieja jednak bardzo silnie stopniała. Zdecydowaliśmy więc wraz z naszym partnerem, gminą Ksawerów, o starcie w konkursie RPO. Nie ukrywam, że dobrym duchem, który nas w tym wspierał, był marszałek województwa Witold Stępień – dodał.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Dwa lata bez tramwajów na al. Śmigłego-Rydza

Komunikacja

Łódź: Dwa lata bez tramwajów na al. Śmigłego-Rydza

Roman Czubiński 02 września 2017

Łódź: Decyzja ws. remontu Wojska Polskiego w ciągu miesiąca

Komunikacja

Łódź: Decyzja ws. remontu Wojska Polskiego w ciągu miesiąca

Kasper Fiszer 01 września 2017

Pabianice z dofinansowaniem remontu tramwaju

Komunikacja

Pabianice z dofinansowaniem remontu tramwaju

Kasper Fiszer 01 września 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5