Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Ozorków: Sieci trakcyjnej tramwaju nie ma także nad Bzurą

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2018-08-20 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ozorków: Sieci trakcyjnej tramwaju nie ma także nad Bzurą
Fot. Kasper FiszerTramwaj linii 46
Postępuje degradacja infrastruktury na nieczynnej linii tramwajowej z Łodzi do Ozorkowa. Równolegle z legalnym demontażem sieci trakcyjnej odbywa się jej kradzież – przewodu jezdnego brakuje z tego powodu w Ozorkowie. Lokalne władze zgłosiły sprawę na policję i zapewniają, że wciąż prowadzone są działania zmierzające do wznowienia kursów.

W zeszłym tygodniu informowaliśmy o demontażu sieci trakcyjnej nad torami nieczynnej linii tramwajowej z Łodzi do Ozorkowa na terenie gminy wiejskiej Zgierz. Tamtejszy samorząd po kilku przypadkach kradzieży przewodu jezdnego zleciły zwinięcie pozostałych jego fragmentów, argumentując, że stan infrastruktury energetycznej i tak nie pozwalał na wznowienie przewozów. Dzięki temu do budżetu gminy wpłynęło ponad 144 tys. zł.

Sprawa kolejnej kradzieży zgłoszona na policję

Ciągłość sieci zasilającej została przerwana także na terenie Ozorkowa. Kabel zasilający zniknął znad toru w okolicach mostu nad Bzurą na części trasy prowadzącej niezależnie od układu drogowego. Tam jednak demontaż nie został zlecony przez lokalne władze. – Była to kradzież – poinformowała nas Iza Dobrynin z Urzędu Miejskiego w Ozorkowie.

– Demontażu dokonano nielegalnie, sprawę zgłoszono na policję – dodaje nasza rozmówczyni. Mamy więc do czynienia z kolejnym w ostatnim czasie przypadkiem kradzieży elementów infrastruktury tramwajowej na łódzkiej tramwajowej sieci podmiejskiej. Niedawno z tego samego powodu doszło wręcz do kilkudniowego zawieszenia ruchu na linii lutomierskiej, bo łupem złodziei padł przewód trakcyjny na czynnym odcinku torowiska.

Pieniędzy na modernizację wciąż nie ma

Następujące po sobie legalne i nielegalne działania zmierzające do stopniowej rozbiórki infrastruktury linii 46 w oczywisty sposób oddalają perspektywę wznowienia na niej przewozów. Po pół roku od lutowego zastąpienia tramwajów autobusową komunikacją zastępczą wydaje się, że powrót tramwaju jest niemal niemożliwy. Mimo powtarzanych przez samorządy deklaracji wciąż nie udało się wypracować żadnego rozwiązania finansowo-organizacyjnego, które pozwoliłoby przeprowadzić przynajmniej najbardziej niezbędne prace na poprzecinanej granicami niewielkich gmin trasie.

Tym niemniej lokalne władze nadal zapewniają o prowadzeniu prac w kierunku odtworzenia kursów. – Wznowienie wymaga modernizacji trakcji [sieci trakcyjnej – dop. kf], jednak najlepszym rozwiązaniem byłaby kompleksowa modernizacja całej linii: trakcji i torów. Samorządy od kilku lat prowadzą działania w celu pozyskania środków na ten cel ze źródeł zewnętrznych, ale biorąc pod uwagę wielkość kosztów, nie jest to zadanie proste – powiedziała nam przedstawicielka UM w Ozorkowie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Gmina Zgierz. Ponad 140 tys. zł ze sprzedaży sieci trakcyjnej

Komunikacja

Gmina Zgierz. Ponad 140 tys. zł ze sprzedaży sieci trakcyjnej

Kasper Fiszer 14 sierpnia 2018

Zgierz: Decyzja ws. tramwaju 45 w październiku

Komunikacja

Zgierz: Decyzja ws. tramwaju 45 w październiku

Kasper Fiszer 09 sierpnia 2018

Ozorków: Problemy z komunikacją zastępczą za tramwaj

Komunikacja

Ozorków: Problemy z komunikacją zastępczą za tramwaj

Kasper Fiszer 09 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5