Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Ostatni odcinek metra: Kolejne odwołanie i przedłużenie terminu. Chińczycy wkraczają do gry?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-02-05 16:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ostatni odcinek metra: Kolejne odwołanie i przedłużenie terminu. Chińczycy wkraczają do gry?
fot. WU
Metro Warszawskie kolejny raz było zmuszone przesunąć termin na projekt i budowę ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra do Połczyńskiej wraz ze Stacją Techniczno-Postojową Mory. Następny podmiot wniósł odwołanie, tym razem skarżąc się na zbyt krótki czas na przygotowanie oferty po zmianach i uzupełnieniach specyfikacji zamówienia.

W listopadzie 2017 r. Metro Warszawskie ogłosiło przetarg na projekt i budowę ostatniego, zachodniego odcinka II linii metra – od stacji C4 Powstańców Śląskich do stacji C1 Połczyńska wraz ze Stacją Techniczno-Postojową na Morach. Długość odcinka, na którym znajdą się trzy nowe stacje, to 3,92 km. Więcej o założeniach inwestycji piszemy tutaj.

Oferty mieliśmy poznać już 12 stycznia, ale termin ten był wielokrotnie już przesuwany. Ostatnio przez odwołanie Torpolu, które ostatecznie firma wycofała – bez posiedzenia przez Krajową Izbą Odwoławczą. Również jednak 7 lutego jest już nieaktualne. Tym razem odwołanie wniósł Insytut Wspierania Przedsiębiorczości z podwarszawskiej Jabłonny, reprezentujący największe chińskie firmy.

Odwołujący wskazuje, że po ostatnim odwołaniu firmy Torpol Metro Warszawskie udostępniło rysunki, plany sytuacyjne, rzuty, przekroje i inne materiały wiązanie z obszarem torów odstawczych przy stacji C4 Powstańców Śląskich, które będą realizowane w ramach poprzedniego odcinka II linii metra. Jak wskazuje Instytut Wspierania Przedsiębiorczości, rysunki mają niezwykle istotne znaczenie dla opracowania oferty. Na uwzględnienie konkretnych, nieznanych wcześniej materiałów w przygotowywanej ofercie potrzeba co najmniej 11 tygodnie, co oznacza, że termin 7 lutego – zdaniem odwołującego – jest nierealny.

Ponadto odwołujący wskazuje, że rysunki i materiały związane ze stacją C4 Powstańców Śląskich posiadał wykonawca wcześniejszego odcinka, przez co znalazł się on w znacznie uprzywilejowanej pozycji. Warto jednak zaznaczyć, że Metro Warszawskie nie ogłaszało jeszcze przetargu na wykonawcę wcześniejszego odcinka – spółka dysponuje na razie projektem wykonanym przez projektantów, którzy zwyciężyli konkurs architektoniczno-budowlanym (można jednak oczywiście założyć, że projektant wcześniejszego odcinka będzie współpracować z jednym z wykonawców ostatniego odcinka do Połczyńskiej – wszak przetarg jest realizowany w formule projektuj i buduj).

Instytut Wspierania Przedsiębiorczości w swoim odwołaniu wnosi o przedłużenie terminu składania ofert aż o dwa miesiące – do 9 kwietnia. Sprawa czeka na wyznaczenie terminu posiedzenia Krajowej Izby Odwoławczej. Na razie jednak, w związku ze wzniesieniem odwołania, Metro Warszawskie musiało przedłużyć termin składania ofert do 19 lutego.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5