Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2017-05-09 09:25
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu
Dworzec w Łukowie fot. Grzegorz W. Tężycki, lic. CC BY-SA 4.0 Wikimedia commons
Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu
Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu
Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu
Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu
Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu
Osiem dworców wokół Radomia i Siedlec do remontu
PKP SA poszukują projektanta dla przebudowy ośmiu kolejnych dworców kolejowych na terenie województwa mazowieckiego i lubelskiego. Planowana inwestycja dotyczy dworców Pionki Zachodnie, Pionki, Ruda Wielka, Zajezierze koło Dęblina, Żytkowice, Jastrząb, Mrozy, Łuków przy liniach kolejowych 2, 8 i 26.

Przedmiotem zamówienia, ogłoszonego przez PKP SA, jest opracowanie dokumentacji przedprojektowej, okołoprojektowej oraz projektów budowlanych i wykonawczych wraz z uzyskaniem niezbędnych decyzji, uzgodnień i opinii dla przebudowy ośmiu dworców. Chodzi o obiekty Pionki Zachodnie, Pionki, Ruda Wielka, Zajezierze koło Dęblina, Żytkowice, Jastrząb, Mrozy, Łuków. Przetarg podzielony jest na osiem zadań, oddzielnie dla każdego z dworców.

Termin składania ofert mija 8 czerwca. Jedynym kryterium wyboru jest cena. Przedmiot zamówienia zakresie dokumentacji projektowej ma zostać wykonany w terminie do 36 tygodni od dnia zawarcia umowy. Zadaniem wykonawcy będzie również pełnienie nadzoru autorskiego. Przewidywany termin rozpoczęcia robót budowlanych to III bądź IV kwartał 2018 r., natomiast prace potrwają 17 miesięcy od momentu zawarcia umowy z wykonawcą robót budowlanych.

Linia 26


Wszystkie dworce mają zostać przebudowane i dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Kilka obiektów leży przy linii nr 26. Jak wylicza PKP SA, dworzec Pionki Zachodnie powstał w 1950 r. Obiekt ma dwie nadziemne kondygnacje. W ramach prac przewiduje się wyburzenie części ścian zewnętrznych. Poczekalnię i toalety przewidziano na parterze oraz I piętrze. Na parterze znajdzie się też pomieszczenie komercyjne z możliwością sprzedaży biletów. Przewidziano windę na zewnątrz budynku.

Dworzec Pionki został wybudowany w latach 20. XIX w. Budynek, wpisany do rejestru zabytków, posiada trzy nadziemne kondygnacje i jedną podziemną. Znajdują się w nim dwa lokale mieszkaniowe. Piwnice zostaną zasypane. Na parterze przewidziano powierzchnie do obsługi pasażerów, toalety oraz pomieszczenie komercyjne z możliwością sprzedaży biletów. Na piętrze znajdą się powierzchnie komercyjne, a na II piętrze – powierzchnie techniczne. Zostanie zaprojektowana rampa dla niepełnosprawnych.

Dworzec Zajezierze koło Dęblina został wybudowany w 1921 r. i jest objęty ochroną konserwatorską. Posiada dwie nadziemne kongdynacje i poddasze, a w budynku znajduje się jeden lokal mieszkaniowy. Funkcje dworcowe, w tym toalety i poczekalnia, zostaną ulokowane na I piętrze. Parter w całości, poza pomieszczeniami technicznymi, będzie przeznaczony dla zewnętrznego najemcy. Przewiduje się likwidację lokali mieszkalnych i wyłączenie poddasza z użytkowania.

Kolejny obiekt, Żytkowice, został wzniesiony w 1960 r. i posiada jedną nadziemną i jedną podziemną kondygnację. W ramach inwestycji zostaną zasypane piwnice. Na parterze przewidziano toalety, pomieszczenia do obsługi pasażerów oraz pomieszczenia PKP PLK.

Linia 8

Remontu doczekają się również obiekty przy linii nr 8. Jednym z nich jest Ruda Wielka z 1945 r. Obiekt posiada jedną kondygnację naziemną. Część budynku zostanie wyburzona. W obiekcie przewidziano toalety oraz pomieszczenia PKP PLK. Zostanie również zaprojektowana wiata zintegrowana z budynkiem dworca.

Kolejny dworzec znajduje się w miejscowości Jastrząb z I połowy XX w. Obiekt posiada trzy nadziemne kondygnacje i trzy lokale. Na parterze zlokalizowane zostaną powierzchnie do obsługi pasażeów, w tym poczeklania i toaleta, a także pomieszczenia komercyjne z możliwością sprzedaży biletów, pomieszczenia PKP Telekom oraz pomieszczenia gospodarcze, pomocnicze lub biurowe. Piętra zostaną przeznaczone pod pomieszczenia komercyjne. Przewidziano wyłączenie z powierzchni użytkowej części strychów i wydzielenie przestrzeni technicznych.

Linia 2

Kolejne dwa obiekty leżą przy linii nr 2. Dworzec w Łukowie, objęty ochroną konserwatorską, powstał w 1920 r. Obiekt posiada dwie nadziemne kondygnacje oraz jedną podziemną. Część piwnic zostanie zasypana. Na parterze przewidziano powierzchnie związane z obsługą pasażerów, w tym poczekalnie oraz toalety. Ponadto znajda się tam pomieszczenia komercyjne z możliwością sprzedaży biletów, a także gospodarcze, pomocnicze lub biurowe oraz techniczne.

Obiekt w Mrozach jest starszy i pochodzi z 1883 r. Również objęty jest ochroną konserwatorską. W Mrozach znajdują się dwa lokale mieszkaniowe. Na parterze przewidziano powierzchnie związane z obsługą pasażerów, w tym poczekalnie oraz toalety. Ponadto znajda się tam pomieszczenia PKP PLK, komercyjne z możliwością sprzedaży biletów, a także gospodarcze, pomocnicze lub biurowe oraz techniczne. Piętro zostanie przeznaczone na cele komercyjne.

Zamawiający zastrzega, że na etapie sporządzania dokumentacji przedprojektowej i projektowej technicznej oraz warsztatów i konsultacji społecznych, a także równoległego audytu dostępności obiektu założenia dla zagospodarowania terenu oraz budynków dworcowych mogą ulec zmianie.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5