Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Ornotowice rezygnują z bezpłatnej komunikacji. Przez węgiel

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2015-12-29 16:21
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Ornotowice rezygnują z bezpłatnej komunikacji. Przez węgiel
fot. Gmina Ornotowice
Gmina Ornotowice rezygnuje z bezpłatnej komunikacji od 1 stycznia 2016 r. Spowodowane jest to trudną sytuacją ekonomiczną po wyrokach sądów nakazujących zwrot Jastrzębskiej Spółce Węglowej części pobranego podatku od nieruchomości.

Sytuacja ekonomiczna gminy ma związek z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 13 października 2011 r. W jej wyniku sądy administracyjne uchyliły decyzję wójta, co wiąże się z koniecznością zwrotu Jastrzębskiej Spółce Węglowej znaczniej części pobranego podatku od nieruchomości. Analiza ekonomiczna, którą gmina przeprowadziła w drugim półroczu, wykazała konieczność wprowadzenia znaczących oszczędności w wydatkach bieżących.

– Gmina, aby utrzymać płynność finansową, musi ograniczyć wydatki bieżące, dlatego już od dłuższego czasu takie ograniczenia wprowadza we wszystkich działach budżetu. Dlatego też z przykrością informuję Mieszkańców, iż od 1 stycznia 2016 r. bezpłatna komunikacja gminna nie będzie funkcjonować – informuje Kazimierz Adamczyk, wójt gminy.

Bezpłatną komunikację wprowadzono 16 miesięcy temu na jednej linii, obsługującej 14 przystanków. – Jak wynika z opinii był to trafiony pomysł – zapewnia wójt. Oferta w całości była finansowana z budżetu gminy. Koszt utrzymania połączeń autobusowych, łącznie z grudniem, wyniesie ok. 190 tys. zł.

Pozostałe linie autobusowe mają funkcjonować bez większych zmian, choć samorząd zapowiada drobne korekty w celu poprawy skomunikowania z sąsiednimi gminami. – W przyszłym roku będziemy prowadzili ustalenia z powiatem dot. finansowania linii powiatowych oraz uczestniczyli w ustaleniach dotyczących dalszego istnienia linii wojewódzkich, które funkcjonują na terenie gminy jedynie dzięki dotacji przekazywanej przez gminę od 2012 roku marszałkowi województwa śląskiego – informuje Adamczyk.

– Nasze doświadczenie w zorganizowaniu bezpłatnej komunikacji gminnej będzie bardzo przydatne, kiedy po wyjściu z trudnej sytuacji finansowej będziemy ponownie chcieli tę komunikację uruchomić – dodaje wójt.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Komunikacja

Środa Wielkopolska chwali swoją bezpłatną komunikację

Martyn Janduła 04 kwietnia 2016

Nowy Tomyśl nie widzi efektów darmowej komunikacji

Prawo & Finanse

Nowy Tomyśl nie widzi efektów darmowej komunikacji

Martyn Janduła 11 marca 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5