Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Opóźniona przebudowa torowisk tramwajowych w Szczecinie postępuje [zdjęcia]

Dalej Wstecz
Partner działu

Sultof

Data publikacji:
07-02-2023
Ostatnia modyfikacja:
25-03-2023
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. pras. Tramwaje Szczecińskie

Podziel się ze znajomymi:

Tramwaje Szczecińskie informują o coraz większych zmianach przy modernizacji torowisk na Pomorzany. Zdaniem przewoźnika udało się rozwiązać wiele problemów, które przez długi czas uniemożliwiały prowadzenie prac. Teraz jednak roboty ziemne mogą zostać przeprowadzone, a to dobra prognoza na dalszą część inwestycji, choć i tak jest już ona opóźniona.

O problemach na placu budowy, w szczególności na ulicy Kolumba, informowaliśmy już niejednokrotnie, ostatni tekst w tej sprawie można znaleźć tutaj.

Na ul. Kolumba od Dworca PKP do ul. Zapadłej wykonawca napotkał na szereg kolizji uzbrojenia podziemnego. Kolizje wymagały dodatkowych opracowań projektowych oraz uzgodnień. Na szczęście wiele z nich udało się już zrealizować i prace widać już nie tylko w rejonie Pętli Pomorzany, ulicy Smolańskiej czy Nabrzeżu Wieleckim. Żeby przejść wzdłuż całego placu budowy od ulicy Wyszyńskiego do Zapadłej potrzeba co najmniej 30 min szybkiego marszu. Można podczas takiej podróży zobaczyć cały przekrój zaawansowania. Od prac brukarskich i miejscami wykończeniowych, przez drogowe, torowe i ziemne po rozbiórki.

W ostatnich dniach wykonawca realizował między innymi poniższe prace:

Demontaż torowiska oraz podbudowy w śladzie jezdni wzdłuż ul. Kolumba, wykonanie koryta w śladzie torowiska wzdłuż ul. Kolumba/Nowa czy też układanie podkładów i szyn na peronie na ulicy Klemensiewicza

Najbliższe dni także zapowiadają się pracowicie. Wykonawca ma w planie wykonanie koryta pod konstrukcję nawierzchni drogi technicznej, ułożenie geowłókniny separacyjno-filtrującej i ułożenie geosiatki wzmacniającej w konstrukcji drogi technicznej na pętli. Do tego wykonanie nasypów pod koronę drogi technicznej i ułożenie krawężnika drogowego w tym samym rejonie. Realizowane będą także roboty torowe - spawanie rozjazdu oraz betonowanie dolnej warstwy podbudowy torowiska - oba łuki do Nabrzeża Wieleckiego, układanie mat i szyn w torze na ulicy Chmielewskiego oraz prace ziemne na ulicy Kolumba.

Tramwaje Szczecińskie po raz kolejny informują że harmonogram mocno uległ zmianom, nie ma jednak jeszcze aneksu terminowego, więc spółka nie jest w stanie powiedzieć kiedy dokładnie uda się zadanie zrealizować. Najważniejsze, zdaniem TS, jest jednak to, że nie ma zagrożenia dla dofinansowania. "Zadanie będzie realizowane częściowo w ramach obecnej perspektywy finansowej oraz w przyszłej perspektywie finansowej. Skonsumowana zostanie w całości dotychczas przyznana dotacja i nie zostanie utracona ani złotówka/euro przyznanych środków. Ponadto w ramach zadania Szczecin ubiegać się będzie o dodatkowe finansowanie w ramach nowej perspektywy finansowej dla tego zadania" – informuje spółka.


Partner działu

Sultof

Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5