Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Olsztyńskie tramwaje pojadą jednak dłużej

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-01-02 12:59
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyńskie tramwaje pojadą jednak dłużej
fot. MJ
Były huczne zapowiedzi, teraz jest wielkie poprawianie rozkładów jazdy. Wszystko wskazuje na to, że tramwaje nie zdołają wypełnić optymistycznego rozkładu jazdy, jaki dla nich przygotowano. Urzędnicy dodają minut w rozkładach, ale nie wykluczają, że jak ruszy ITS, to możliwa będzie kolejna korekta.

Od dwóch tygodni – odkąd ruszył pierwszy tramwaj – trwa intensywne testowanie systemu. ITS nie jest jeszcze skonfigurowany, bowiem czekano na to do początku stycznia, kiedy ruszy nowy układ komunikacyjny. W związku z tym tramwaje notorycznie kursowały w oderwaniu od rozkładu jazdy.

Czas ten pozwolił także skonfrontować wyliczenia urzędników z rzeczywistością. Okazało się, że rozkładowy czas jaki jest potrzebny tramwajom na przejechanie dystansu od krańcówki do krańcówki jest niemożliwy do spełnienia.

Już teraz urzędnicy informują, że wraz z nowym układem komunikacyjnym zmieniają się też czasy przejazdów tramwajów. – W związku z uzyskiwaniem coraz większej liczby danych z testowych jazd linii tramwajowych nr 1 i 2 wprowadzona zostanie korekta rozkładów jazdy wszystkich trzech linii tramwajowych – tłumaczą.

Pierwsza linia miała pokonać dystans z Kanta pod Wysoką Bramę w 16 minut. Już w dniu otwarcia czas ten w większości wydłużał się nawet dwukrotnie. Powrót miał być zapewniony w 17 minut. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie koryguje jednak rozkład. Pojazdy na tej linii potrzebować będą 20 minut.

Także pierwszego dnia kursowania dwójki widać było, że ciężko jest utrzymać rozkładowe 20 minut. Kurs powrotny z Kanta do dworca głównego miał być jeszcze krótszy i wynosić 18 minut. W tym przypadku urzędnicy zdecydowali się wydłużyć czasy przejazdu odpowiednio do 22 minut i 21 minut.

Zmiany dotkną także najświeższą linię nr 3, która wystartowała w Sylwestra. Będą one jednak niewielkie. Urzędnicy zdecydowali się dodać wyłącznie minutę do i tak optymistycznego czasu przejazdu trójki. Z dworca głównego na Kortowo tramwaj ma dojechać już w 16, a nie, jak zakładano wcześniej, w 15 minut. Kurs powrotny pozostał ustalony na 14 minut.

– Musieliśmy realnie podejść do tematu. Ten czas, kiedy były uruchomione tramwaje, miał nam dać odpowiedź, jak to będzie wyglądało w zwykłym, codziennym kursowaniu tramwajów – mówi Paweł Pliszka, rzecznik prasowy ZDZiT-u. – Oczywiście, były przyjęte pewne założenia i być może nazbyt wygórowane. Dlatego takie zwykłe elementy, jak chociażby czas wsiadania i wysiadania pasażerów należało uwzględnić i już teraz skorygować rozkład jazdy – podkreśla.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu nie wyklucza dalszych korekt w rozkładach jazdy. Możliwe, że uruchomienie systemu ITS wraz z priorytetem pozwoli na przybliżenie się do wcześniej zakładanych czasów przejazdu. – Lepiej będzie ewentualnie później poprawić te czasy, niż słuchać uwag pasażerów, że tramwaj się spóźnia i nie trzyma rozkładów jazdy – zaznacza Pliszka. Mimo uruchomienia nowego układu komunikacyjnego i wprowadzenia nowych rozkładów jazdy, wciąż występują znaczące opóźnienia tramwajów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: Miasto zleci drugą ekspertyzę szyn

Komunikacja

Olsztyn: Miasto zleci drugą ekspertyzę szyn

Martyn Janduła 01 kwietnia 2016

Rusza tramwajowa trójka. Olsztyn z nowym układem komunikacyjnym

Komunikacja

Rusza tramwajowa trójka. Olsztyn z nowym układem komunikacyjnym

Martyn Janduła 31 grudnia 2015

Olsztyn z nowym układem komunikacyjnym

Komunikacja

Olsztyn z nowym układem komunikacyjnym

Martyn Janduła 25 września 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5