Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Zwrot ws. przetargu na rozbudowę tramwajów. Zwycięskie ZUE wykluczone

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2020-09-30 11:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Zwrot ws. przetargu na rozbudowę tramwajów. Zwycięskie ZUE wykluczone
fot. MJ
Krajowa Izba Odwoławcza rozpatrzyła odwołania ws. olsztyńskiego przetargu na rozbudowę sieci tramwajowej. Przychyliła się do zarzutów konkurencji i nakazała wykluczenie zwycięskiej firmy ZUE z postępowania. Teraz Olsztyn musi dokonać ponownej oceny ofert.

W sierpniu Olsztyn rozstrzygnął przetarg na rozbudowę olsztyńskiej sieci tramwajowej. Zwyciężyła firma ZUE, która złożyła najtańszą ofertę, opiewającą na kwotę 382,25 mln zł. Miasto na tym wyborze oszczędzało blisko 100 mln złotych, gdyż na realizację inwestycji przeznaczono budżet 479,7 mln zł. Zamówienie określono na ok. 26 miesięcy (791 dni).

Odwołanie w tej sprawie złożyło jednak konsorcjum firm Polimex i Trakcja, którego oferta pod względem parametrów znalazła się na drugim miejscu. Nic zatem dziwnego, że firmom zależy na zgarnięciu olsztyńskiego kontraktu.

Podstawą do unieważnienia wyboru ZUE, zdaniem firm, miałoby być niespełnienie wymogu odpowiedniego doświadczenia w realizacji obiektów inżynieryjnych. – Odwołujący wskazał, że we wskazanej w wykazie robót budowlanych inwestycji tj. Zaprojektowanie i wykonanie robót budowlanych na linii kolejowej Kraków – Medyka – granica państwa na odcinku Biadoliny – Tarnów, wykonawca ZUE nie dobudował trzech przęseł kratowych – wyjaśnia Katarzyna Prowadzisz, rzeczniczka prasowa KIO. Krakowska firma wskazała, że brała udział w modernizacji mostu kolejowego nad Dunajcem. Parametr doświadczenia był wymagany przez Olsztyn w kontekście przyszłej budowy tramwajowej estakady na skrzyżowaniu ulic Synów Pułku i Krasickiego.

– Odwołujący zarzucił również przedstawienie informacji wprowadzających zamawiającego w błąd w wyniku zamierzonego działania lub rażącego niedbalstwa, a przynajmniej lekkomyślności lub niedbalstwa – dodaje Prowadzisz. Miałoby to być podstawą do wykluczenia oferty krakowskiej firmy z przetargu.

Ostatecznie Krajowa Izba Odwoławcza w środę 30 września przychyliła się do zarzutów odwołujących i wykluczyła krakowską firmę ZUE z postępowania przetargowego. – Izba nakazała dokonanie ponownej oceny ofert – mówi Katarzyna Prowadzisz.

Miasto wstępnie planowało podpisanie umowy z wykonawcą najwcześniej w listopadzie. Wraz z budową nowej linii tramwajowej, w mieście pojawi się 13 nowych przystanków. Trasa dwutorowej linii tramwajowej rozpocznie się od istniejącej pętli autobusowej przy ul. Wilczyńskiego, na osiedlu Pieczewo, gdzie zlokalizowany będzie czterotorowy przystanek końcowy wraz z wiatą na rowery i parkingiem dla 50 samochodów. Następnie tory poprowadzone mają być ulicami Krasickiego przy osiedlu Nagórki oraz ul. Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego, gdzie połączą się na skrzyżowaniu z Kościuszki w obecny układ torowy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn w pełni przejmuje tramwajowe torowiska

Przestrzeń

Olsztyn w pełni przejmuje tramwajowe torowiska

Przemysław Farsewicz 08 września 2020

Olsztyn. Jest odwołanie od wyboru wykonawcy rozbudowy tramwaju

Przestrzeń

Olsztyn. Jest odwołanie od wyboru wykonawcy rozbudowy tramwaju

Przemysław Farsewicz 03 września 2020

Panorama dla Olsztyna ze świadectwem homologacji

Komunikacja

Panorama dla Olsztyna ze świadectwem homologacji

Przemysław Farsewicz 29 lipca 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5