Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Olsztyn zawiesza prace nad rozbudową tramwaju

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-10-25 10:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn zawiesza prace nad rozbudową tramwaju
fot. MJ
Zmiany podatkowe uderzają po kieszeniach samorządy. Te, przyparte do muru, zawieszają niektóre inwestycje. Przykładem jest m.in. Olsztyn, który ogłosił, że na razie zawiesza prace nad projektem rozwoju tramwaju.

Od października weszły w życie przepisy obniżające stawkę PIT z 18 do 17 proc. oraz podnoszące, co najmniej dwukrotnie, koszty uzyskania przychodu. Z kolei już od sierpnia obowiązuje tzw. zerowy PIT dla osób do 26 roku życia. Zmiany te powodują, że do kas samorządów płynie mniej pieniędzy. Według wyliczeń tylko do końca tego roku dochody samorządów stopnieją o ok. 1,8 mld zł. W następnym roku będzie to już 6 mld zł.

Samorządy zostały zmuszone do wykonania chłodnych kalkulacji. Nie inaczej jest w Olsztynie. Urzędnicy wyliczyli, że tylko w tym roku do miejskiej kasy wpłynie mniej o 38 mln zł środków. Brak tych środków oznacza także, że szereg inwestycji może nie być realizowanych. Jak wiadomo, miasto przygotowywało się do rozbudowy świeżo wybudowanej linii tramwajowej. W ramach drugiego etapu miało powstać 6 km torowiska, które połączyłoby osiedle Pieczewo przez ul. Krasickiego, Synów Pułku i Piłsudskiego z centrum. Miasto wstrzymywało się dotychczas z przetargiem z nadzieją na przeczekania inwestycyjnej górki, co obniżyłoby koszty związane z budową. Teraz okazuje się, że realizacja tego zadania nie jest wcale taka pewna.

– Ze względu na trudną sytuację finansową w jakiej znalazły się obecnie samorządy, w tym Olsztyn, na razie projekt rozbudowy linii tramwajowej został zawieszony, podobnie jak wiele innych zamierzeń inwestycyjnych – podkreśla Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta. Warto pamiętać, że Olsztyn pozyskał na rozbudowę sieci tramwajowej 85-procentowe dofinansowanie z Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. – Ostateczne decyzje o tym czy z niego skorzystamy czy też nie, jeszcze nie zapadły – zaznacza Bartoszewicz.

– Zostałem zmuszony podjąć decyzję o zawieszeniu niektórych działań – mówił we wrześniu prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – W szczególności dotyczy to projektów, które były w zamierzeniach i miały przejść do fazy projektowej. Będziemy robili wszystko, żeby nie dopuścić do tego, by nie zostały zrealizowane. Zwłaszcza dotyczy to tych działań, na które mamy zapewnione środki unijne. Mamy pełną świadomość, że rzeczy których nie zrobimy teraz, możemy już nie zrobić nigdy. Dotyczy to chociażby budowy II nitki tramwajowej czy też modernizacji hali Urania – zaznaczył Grzymowicz.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Polskie pantografy w tureckim tramwaju dla Olsztyna

Komunikacja

Polskie pantografy w tureckim tramwaju dla Olsztyna

Redakcja 08 października 2019

Coraz bliżej pierwszych tramwajów Panorama dla Olsztyna

Komunikacja

Coraz bliżej pierwszych tramwajów Panorama dla Olsztyna

Przemysław Farsewicz 16 września 2019

Tramwaj dla Boliwii w Olsztynie. Mamy zdjęcia wnętrza

Przestrzeń

Tramwaj dla Boliwii w Olsztynie. Mamy zdjęcia wnętrza

Przemysław Farsewicz 20 lipca 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5