Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn z szansą na wykorzystanie oszczędności z projektu tramwajowego

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-06-29 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn z szansą na wykorzystanie oszczędności z projektu tramwajowego
fot. UM Olsztyn
Wyższy budżet zamawiającego na rozbudowę sieci tramwajowej pozwolił spokojniej podejść do przetargu. Oznacza to również, że zwycięska oferta pozwoliła Olsztynowi zaoszczędzić część środków. Formalnie Olsztyn może liczyć na wykorzystanie tych funduszy.

Przetargowa epopeja na rozbudowę sieci tramwajowej w Olsztynie dobiegła końca. Miasto podpisało umowę w czerwcu br. z konsorcjum firm Polimex Mostostal i Trakcja SA. Firmy pracę wyceniły na nieco ponad 403 mln zł. Dla Olsztyna to spore oszczędności rzędu ok. 80 mln złotych, gdyż na realizację inwestycji przeznaczono budżet 479,7 mln zł. Zdecydowaną większość tej puli stanowi unijne dofinansowanie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Jest szansa, że te środki zostaną w Olsztynie. – Beneficjent ma możliwość wystąpienia z wnioskiem o zagospodarowanie oszczędności w projekcie do oceny Instytucji Pośredniczącej (PARP) czy Instytucji Zarządzającej (MFiPR) – wyjaśnia Zbigniew Przybysz z Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej. Formalnie można to uczynić po oficjalnym wyłonieniu wykonawcy inwestycji.

Olsztyn potwierdza chęć wykorzystania dodatkowych środków. Jedną z pilniejszych inwestycji będzie bowiem rozbudowa zajezdni tramwajowej. Obecnie obiekt jest dostosowany dla 18 tramwajów. Po zrealizowaniu kontraktu przez Durmazlar w Olsztynie będzie łącznie 27 wozów. – Mamy przygotowanych kilka wariantów wykorzystania zaoszczędzonych środków. Jednym z nich jest właśnie zajezdnia tramwajowa i dalsza jej rozbudowa – przyznaje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta w Olsztynie. – W najbliższym czasie podejmiemy rozmowy z PARP i MFiPR – dodaje.

Miasto pozostawiło sobie furtkę na sprawne wykorzystanie dodatkowych środków – jeżeli się takowe pojawią. W zamówieniu na rozbudowę sieci tramwajowej zapisano, że zamawiający przewiduje możliwość udzielenia zamówień polegających na powtórzeniu podobnych robót budowlanych o wartości nieprzekraczającej kwotę ok. 130 mln zł. – Wprowadziliśmy taki zapis, żeby nie było konieczności ogłaszania kolejnego zamówienia, jeśli zajdzie taka potrzeba. Taką samą opcję mieliśmy w przetargu na budowę pierwszej linii tramwajowej. Dzięki temu udało się wówczas wyremontować całą ulicę Sikorskiego, gdy pojawiła się możliwość uzyskania na ten cel dodatkowego finansowania – mówi Bartoszewicz. – Jesteśmy więc przygotowani na zlecenie tego rodzaju robót wykonawcy, z którym podpisaliśmy umowę – dodaje.

Jeżeli chodzi o rozbudowę sieci tramwajowej, wykonawca zapowiada start prac w lipcu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jak Olsztyn wykorzysta Panoramy?

Komunikacja

Jak Olsztyn wykorzysta Panoramy?

Przemysław Farsewicz 18 czerwca 2021

Olsztyn. Pierwsza Panorama wyrusza w miasto z pasażerami

Komunikacja

Olsztyn. Pierwsza Panorama wyrusza w miasto z pasażerami

Przemysław Farsewicz 14 czerwca 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5