Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Olsztyn w ślady Warszawy? Na razie policzy koszt bezpłatnej komunikacji dla uczniów

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-02-15 09:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn w ślady Warszawy? Na razie policzy koszt bezpłatnej komunikacji dla uczniów
fot. Martyn JandułaOlsztyn
Prezydent Olsztyna Piotr Grzymowicz zapowiedział policzenie kosztów wprowadzenia ewentualnej darmowej komunikacji publicznej dla uczniów olsztyńskich szkół. To pomysł, który miastu zaproponowali lokalni aktywiści i politycy. W Warszawie takie rozwiązanie będzie obowiązywać od 1 września.

Grzymowicz zapytany przez lokalny dodatek Gazety Wyborczej przyznał, że ewentualna zmiana w tym zakresie musiałaby się wiązać z uzupełnieniem luki, jaka powstałaby w transportowym budżecie miasta z powodu niesprzedanych biletów. Ale jednocześnie zlecił Zarządowi Dróg, Zieleni i Transportu policzenie, ile mogłoby to kosztować. Olsztyn wydaje każdego roku na komunikację 80 mln zł a na biletach zarabia 34 mln zł. Z jego odpowiedzi można wnioskować, że do pomysłu podszedł z rezerwą, ale jednak postanowił sprawdzić, co mogłoby z tego wyniknąć.

Skąd taki pomysł w Olsztynie? Pojawił się na blogu jednego z tamtejszych aktywistów, podchwycił go radny Krzysztof Kasprzycki a także wspomniana Wyborcza. Darmowa komunikacja dla uczniów z jednej strony ograniczyłaby zatłoczenie ulic w okolicach szkół, co rano i wieczorem jest dużym problemem, z drugiej strony pozwoliłoby na przyzwyczajanie olsztynian od najmłodszych lat do komunikacji publicznej.

Takie same są główne założenia zmiany, która od nowego roku szkolnego zacznie obowiązywać w stolicy i będzie dotyczyć uczniów szkół podstawowych i gimnazjów. I trudno się dziwić, że prezydent Olsztyna chce to najpierw sprawdzić, bo również w Warszawie reforma była poprzedzona ankietami i kilkumiesięcznymi przygotowaniami. Koszty obliczono na 13 mln zł rocznie (czyli ok. 1,5 proc. wpływów z biletów). Z ankiet przeprowadzonych wśród kilku tysięcy rodziców wynika, że 41 proc. z nich przywozi swoje dzieci do szkoły samochodem. Spośród nich aż 80 proc. zadeklarowało, że darmowa komunikacja dla dzieci skłoniłaby ich do skorzystania z komunikacji miejskiej. W Warszawie uznano więc, że gra jest warta świeczki.

W stolicy bezpłatna komunikacja obejmie ok. 150 tys. uczniów. W Olsztynie chodziłoby o dziesięciokrotnie mniejszą liczbę (10,4 tys. uczniów podstawówek i 4,9 tys. uczniów gimnazjum).

W przypadku Warszawy urzędnicy wielokrotnie podkreślali, że taka zmiana musi się wiązać z transportem publicznym o wysokim poziomie jakości, skoro chce się skłonić mieszkańców do porzucenia samochodu, dla autobusu czy tramwaju. W Olsztynie nie powinno być z tym problemu. W mieście od półtora roku jeżdżą m.in. zupełnie nowe tramwaje od Solarisa.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Warszawa. System antysmogowy z dziurami. Ma być lepiej

Komunikacja

Warszawa. System antysmogowy z dziurami. Ma być lepiej

Jakub Dybalski 15 lutego 2017

Antysmogowe Koleje Śląskie zachęciły 8,5 tys. pasażerów

Komunikacja

Antysmogowe Koleje Śląskie zachęciły 8,5 tys. pasażerów

jd/inf. pras. 06 lutego 2017

Warszawa. Od września darmowa komunikacja dla uczniów

Komunikacja

Warszawa. Od września darmowa komunikacja dla uczniów

Jakub Dybalski 31 stycznia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5