Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Trzeci odcinek tramwajowy w budowie

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2014-09-23 21:06
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Trzeci odcinek tramwajowy w budowie
fot. UM OlsztynTramwaje całkowicie odmienią charakter ulicy K ościuszki
Poznański Torpol, z którym w piątek (19.09) prezydent Piotr Grzymowicz podpisał umowę na budowę kolejnego odcinka trasy tramwajowej, właśnie wchodzi na teren budowy. Ruszają pierwsze prace na ulicy Towarowej, czyli na terenie przy samej zajezdni tramwajowej, którą buduje już Budimex.

Wprowadzono pierwsze ograniczenia polegające na zamknięciu dla ruchu lewych pasów jezdni po obu stronach ulicy Towarowej, na której firma Torpol wybuduje tor techniczny do przystanku początkowego przy dworcu kolejowym i autobusowym. Firma wybuduje także torowiska w ulicach Żołnierskiej, Kościuszki, Dworcowej oraz na placu Konstytucji 3 Maja.

W trakcie realizacji inwestycji największą zmianę przejdzie ulica Kościuszki. Całkowicie zmieni się jej charakter. Z szerokiej ulicy, która miejscami posiada trzy lub cztery pasy ruchu w obie strony, stanie się ulicą przyjazną miejskiej komunikacji. Centralną część jezdni zajmie tramwaj wraz z buspasem, a dla samochodów pozostanie poruszać się wyłącznie po jednym pasie w każdą ze stron.

Jedną z nowości, jeszcze nie tak powszechną w polskich miastach, są przystanki typu wiedeńskiego, które pojawią się na ulicy Kościuszki. Takie rozwiązanie znane jest między innymi w Łodzi, Poznaniu czy Warszawie. Dostęp do tramwaju odbywa się bezpośrednio z jezdni samochodowej, której poziom na całej długości przystanku jest podniesiony. Nie tylko podnosi to komfort korzystania z tramwajów (jezdnia na wysokości wejścia do tramwaju), ale także ma zadanie uspokojenie ruchu i tym samym poprawę bezpieczeństwa pasażerów komunikacji miejskiej.


Kościuszki / Piłsudskiego, mat. UM Olsztyn

Torpol na budowę trzeciego odcinka (2,5 km) trasy tramwajowej będzie miał dokładnie 400 dni od podpisania umowy. Poza tym wykonawca udzielił pięcioletniej gwarancji na to, co zbuduje. Wartość inwestycji to około 75 mln złotych.

Dwa tygodnie temu Skanska rozpoczęła prace przy najdłuższym, prawie 5-kilometrowym odcinku linii tramwajowej - 5-kilometrowego odcinka dwutorowej linii tramwajowej z południowej części miasta do ulicy Obiegowej wraz z odnogą do miasteczka studenckiego. Miasto wciąż milczy, kiedy dokładnie zakończy się przetarg na ostatni, czwarty odcinek, torowiska do centrum miasta. Najprawdopodobniej stanie się to w ciągu tygodnia. Składanie ofert w przetargu przedłużono, bo władze miasta zdecydowały o skróceniu trasy ze względu na przedłużające się prace archeologiczne przy Bramie Wysokiej. W związku z tym trzeba było dostarczyć poprawioną dokumentację oferentom. Docelowo przystanek wróci na swoje planowe miejsce.


Plac Konstytucji 3 Maja, mat. UM Olsztyn

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
350 mln zł z Unii na tramwaj w Olsztynie

Prawo & Finanse

350 mln zł z Unii na tramwaj w Olsztynie

Witold Urbanowicz 11 grudnia 2014

Olsztyn: Można podpisywać umowę z Torpolem  na odcinek tramwaju

Przestrzeń

Olsztyn: Można podpisywać umowę z Torpolem na odcinek tramwaju

Witold Urbanowicz 12 września 2014

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5