Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Tam, gdzie nie dojedzie tramwaj, mieszkańców obsłuży kolej

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-10-17 13:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Tam, gdzie nie dojedzie tramwaj, mieszkańców obsłuży kolej
fot. PKP PLK
Ruszają przygotowania do wzmocnienia roli kolei w Olsztynie. Prezes spółki PKP PLK, Ireneusz Merchel, zapowiedział uruchomienie postępowania przetargowego, w ramach którego miasto zyska aż cztery przystanki kolejowe. Obsłużą one przede wszystkim osiedla Gutkowo, Likusy i Redykajny. Co więcej, na realizację zadania spółka zabezpieczyła już 50 mln zł we własnym budżecie.

Powrót pociągów z Olsztyna do Olsztynka, po zakończonej pierwszej części modernizacji linii do Działdowa, był też okazją do pochwalenia się dalszymi działaniami PLK w regionie. Ireneusz Merchel, prezes PKP PLK, zapowiedział, że jeszcze tego samego dnia zarządca infrastruktury uruchomi postępowanie przetargowe na zaprojektowanie przebudowy linii kolejowej z Olsztyna do Gutkowa (czyli ostatniego osiedla w granicach administracyjnych miasta, na drodze w kierunku Morąga). To o tyle ważna informacja, że w ramach tego zadania Olsztyn zyska nowe przystanki kolejowe.

Jak nie tramwajem, to pojedziemy pociągiem


– Ogłaszamy postępowanie przetargowe na prace na odcinku Olsztyn – Gutkowo. W ramach tego zadania wybudujemy cztery nowe przystanki, a Olsztyn wreszcie zyska status aglomeracji. Tam, gdzie nie dojedzie tramwaj, mieszkańców będzie mogła obsłużyć kolej. Mowa tutaj o osiedlach Gutkowo, Redykajny i Likusy, których mieszkańcy zyskają szybką i wygodną alternatywę dla samochodów, by dojechać do centrum Olsztyna. Roboty mogłyby rozpocząć się w drugiej połowie przyszłego roku, a zakończyć się w 2020 roku – zapowiedział podczas konferencji w Olsztynku Ireneusz Merchel.

W planach jest rewitalizacja 8-kilometrowego odcinka linii łączącej Olsztyn Główny z Gutkowem. Głównym założeniem tego zadania będzie budowa czterech przystanków kolejowych – o nazwach Olsztyn Śródmieście (peron przy al. Wojska Polskiego), Olsztyn Szkoła (peron przy Elektroniku na ul. Bałtyckiej), Olsztyn Likusy (peron przy dawnym przejeździe kolejowo-drogowym w ciągu starej ul. Bałtyckiej) i Olsztyn Redykajny (przy ul. Hozjusza). Ich powstanie znacznie poprawi mieszkańcom dostęp do kolei. PLK zapowiada, że na prace zostało już zabezpieczone w budżecie spółki ok. 50 mln zł.

Zarządca zapowiada także budowę w obrębie peronu Olsztyn Likusy drugiego toru – mijanki, co upłynni ruch pociągów na tej jednotorowej linii. Dodatkowo przejście pod torami przy ul. Jeziornej pozwoli na bezpieczną przeprawę dla osób, które zechcą odwiedzić olsztyńską Plażę Miejską od strony ul. Bałtyckiej. Zastąpi ono przejście w poziomie szyn, które obecnie zabezpieczone jest dodatkowo labiryntem.To nie koniec nowych przystanków

Warto przypomnieć, że wraz z toczącą się modernizacją linii kolejowej z Olsztyna do Działdowa, powstaje zupełnie nowy przystanek Olsztyn Dajtki przy ul. Bławatnej. Ma on przybliżyć dostęp do kolei mieszkańcom pobliskiego osiedla domów jednorodzinnych na Dajtkach oraz studentom pobliskiej uczelni. W ramach prac powstaje także jeden z dwóch peronów Olsztyn Śródmieście w ścisłym centrum miasta – od strony ul. 1 Maja.

Również w ramach inwestycji kolejowych planowany jest także remont, który ma objąć cały układ torowo-peronowy na stacji Olsztyn Główny. Powstanie zadaszona kładka pieszo-rowerowa nad torami łącząca dworzec z osiedlem Zatorze. Jednocześnie w tym samym czasie PKP SA wybuduje nowy budynek dworca, po uprzednim zburzeniu dotychczasowej bryły lub wyremontuje obecny, jeżeli zostanie on wpisany na listę zabytków.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie

Komunikacja

Łódź: Przystanku kolejowego na Janowie na razie nie będzie

Kasper Fiszer 25 września 2018

Nowy skład S-Bahn od Stadlera i Siemensa na Innotransie

Komunikacja

Nowy skład S-Bahn od Stadlera i Siemensa na Innotransie

Roman Czubiński 19 września 2018

Łódź: PLK nie rezygnuje z projektu przystankowego

Komunikacja

Łódź: PLK nie rezygnuje z projektu przystankowego

Kasper Fiszer 20 września 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5