Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn stracił prawie połowę pasażerów

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-03-06 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn stracił prawie połowę pasażerów
fot. MJ
Pandemia i lockdown odcisnął piętno na komunikacji miejskiej w całym kraju. Olsztyn podsumował rok 2020 rok. W tym szczególnym okresie ubyła niemal połowa pasażerów transportu publicznego.

Pandemia dała się we znaki wielu polskim miastom. Szczególnie lockdown i przejście na tryb pracy zdalnej zmniejszył popyt na usługi transportu publicznego. Jednocześnie organizatorzy musieli dostosować przewozy pod nowe obostrzenia sanitarne i trzymać się limitów przewozowych. Odbiło się to oczywiście w danych przewiezionych pasażerów, ale niekoniecznie pociągnęło zmniejszenie wydatków.

Olsztyn podsumował dane za rok 2020. Miasto od momentu uruchomienia tramwajów, przeorganizowania siatki połączeń miejskich i uporządkowania taryfy biletowej notowało coroczny wzrost liczby pasażerów. W 2019 roku olsztyński transport publiczny, jak przekazuje Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu, przewiózł ok 45,5 mln pasażerów. W pandemicznym roku 2020 pasażerów ubyło do poziomu 25,9 mln pasażerów. Jest to spadek o 41 proc. względem poprzedniego roku.

Co ciekawe, liczba wykonywanych przez pojazdy wozokilometrów w 2020 roku wcale nie spadła, a wręcz minimalnie wzrosła. Z 9,13 mln wkm w 2019 roku do 9,18 mln wkm w 2020 roku. Wpływ na to miały przede wszystkim działania ZDZiT-u zapobiegające przekroczeniom limitu osób w pojeździe. – Wzrost liczby wkm dla linii tramwajowych wynikał m.in. kursowania dodatkowych, dublujących kursów linii nr 2 jesienią 2020 r., w związku z ograniczeniem liczby dostępnych miejsc w pojazdach – precyzuje Michał Koronowski, rzecznik prasowy. Należy też pamiętać, że rok poprzedni był również o jeden dzień dłuższy.

Planowanie w obecnych czasach z pewnością nie należy do łatwych. Dlatego ZDZiT zastrzega, że zaplanowany przebieg pojazdów na ten rok może ulec zmianom. Według szacunków autobusy i tramwaje (wraz z prywatnym przewoźnikiem Meteor) mogłyby wykonać 8,84 mln wkm – czyli o 350 tys. wozokilometrów mniej. – Liczba ta może ulec zmianie w zależności od bieżącej sytuacji epidemiologicznej oraz dostępnych środków finansowych oraz m.in. wielkości wpływów ze sprzedaży biletów – zaznacza Koronowski. Warto podkreślić, że zawieszone są obecnie część linii studenckich ze względu na brak zajęć na olsztyńskiej uczelni wyższej w Kortowie.

Warto przypomnieć, że od 1 marca tego roku weszły w życie zmiany w taryfie biletowej Olsztyna. Co ważne, dla osób regularnie korzystającej z komunikacji miejskiej ceny biletów sieciowych się nie zmienią. Staniał jedynie bilet roczny, oferując oszczędność w kwocie jednego miesiąca. W górę poszły za to ceny biletów jednorazowych – z 3 zł do 3,40 zł, 30-minutowych z 3 zł do 3,40 zł, 45-minutowych – z 3,60 zł do 4,40 zł, 90-minutowych – z 4,80 zł do 6,40 zł, 24-godzinnych – z 10 zł do 12 zł, a 72-godzinnych – z 20 zł do 26 zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn obniża cenę biletu rocznego. Droższe jednorazówki

Prawo & Finanse

Olsztyn obniża cenę biletu rocznego. Droższe jednorazówki

Przemysław Farsewicz 14 stycznia 2021

Olsztyn będzie coraz bliżej koncepcji biletu aglomeracyjnego

Przestrzeń

Olsztyn będzie coraz bliżej koncepcji biletu aglomeracyjnego

Przemysław Farsewicz 07 grudnia 2020

Olsztyn myśli o bilecie aglomeracyjnym

Prawo & Finanse

Olsztyn myśli o bilecie aglomeracyjnym

Przemysław Farsewicz 18 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5