Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn stawia bardziej na prywatnych przewoźników. Na ulicach 10 nowych MAN-ów

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-04-18 09:40
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn stawia bardziej na prywatnych przewoźników. Na ulicach 10 nowych MAN-ów
Solaris Irex-u w Olsztyniefot. MJ
Jedna trzecia transportu publicznego w Olsztynie obsługiwana jest przez prywatnych przewoźników. Na tym jednak nie koniec. W ramach zamówienia uzupełniającego miasto rozszerza umowę z firmą Irex o realizację pół miliona wozokilometrów. Tym samym w Olsztynie pojawi się dziesięć nowych autobusów marki MAN.

Głównym operatorem przewozów w Olsztynie jest miejska spółka MPK. To do niej należy największa część tortu autobusowego, ale też tramwajowego. Od kilku lat miasto szuka jednak oszczędności w budżecie i otwiera rynek komunikacji miejskiej na prywatnych przewoźników. Pierwszą firmą był KDD & Blue Line Dariusza Gackowskiego, który w 2013 roku pojawiła się na miejskich ulicach z 11 Solbusami napędzanymi na gaz LPG. Umowa dotyczyła jednak ok. 10% rynku przewozowego.

Na dużo większy kontrakt zdecydowano się w ramach umowy z konsorcjum firm przewozowych Irex-3 i Meteor, które wyruszyło 1 marca 2016 roku. Dziesięcioletnia umowa opiewa na realizację 1,3 mln wozokilometrów rocznie. Dzięki niej na ulicę Olsztyna wyjechało 20 fabrycznie nowych autobusów Solarisa Urbino 12. Dodatkowe trzy pojazdy stanowią rezerwę taborową. Tym samym przewoźnik zyskał 20% udział w olsztyńskim rynku. To się jednak w najbliższym czasie zmieni.

Miasto szuka dalszych oszczędności. – W listopadzie 2017 roku podpisaliśmy aneks do umowy na świadczenie usług komunikacji miejskiej w Olsztynie z konsorcjum Meteor/Irex-3, zgodnie z którym zwiększyliśmy liczbę wykonywanych przez przewoźnika wozokilometrów – przyznaje Paweł Pliszka, rzecznik prasowy Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. Jak dodaje, odbyło się to w formie zamówienia uzupełniającego przewidzianego w prawie zamówień publicznych.

Zgodnie z postanowieniem Irex w tym roku zrealizuje dodatkowych 500 tys. wozokilometerów, czyli łącznie 1,8 mln. Do realizacji zadania wykorzystanych zostanie 10 fabrycznie nowych autobusów MAN-a. – Będą to niskopodłogowe, dwunastometrowe pojazdy, wyposażone w klimatyzację, tablice informacji pasażerskiej oraz biletomaty – wylicza Pliszka. Autobusy wyjadą 1 czerwca. Aneks, tak samo jak umowa, obowiązuje do 2025 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5