Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Rusza budowa zintegrowanego węzła przed dworcem

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2017-07-25 16:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Rusza budowa zintegrowanego węzła przed dworcem
mat. UM Olsztyn
W Olsztynie podpisano dzisiaj umowę ze Skanską na wykonanie zintegrowanego węzła przesiadkowego przed dworcem kolejowym Olsztyn Główny. Prace zmienią oblicze obecnego placu – uporządkowana zostanie komunikacja miejska i busiki. Projekt ten jednak mało będzie miał wspólnego z uspokajaniem ruchu w mieście.

Prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz podpisał dzisiaj (25 lipca) umowę na realizację drugiej części przebudowy ul. Partyzantów. Inwestycją zajmie się firma Odcinkiem od pl. Bema do skrzyżowania Lubelskiej z Przemysłową zajmie się firma Skanska.

Prace polegać będą na budowie zintegrowanego węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym. Wymagać będzie to przebudowania placu Konstytucji 3 Maja. Zmieni się układ wlotów na rondo, które zyska bardziej eliptyczny kształt niż obecnie, gdyż zawrotka kierująca do dworca znajdzie się za torami odstawczymi tramwajów, bliżej skrzyżowania ul. Lubelskiej z ul. Przemysłową. Więcej o zmianach piszemy tutaj.

Główną osią węzła będzie torowisko. Obecny końcowy przystanek tramwajów pozostanie w niezmienionym kształcie na jego środku, ale powstanie dodatkowy tor dla tramwajów jadących w przyszłości na dworzec nową trasą z Pieczewa. W ramach prac zaplanowano także budowę małej architektury, ciągów pieszych i rowerowych, ITS i dostosowania terenu przyległego do inwestycji. W ramach inwestycji powstanie plac postojowy dla autobusów, które nie będą stacjonować już pod budynkiem dworca. Przystanek początkowy znajdzie się na placu w postaci specjalnego peronu przy obecnym wieżowcu Przewozów Regionalnych.

– Węzeł przesiadkowy na wysokości obecnego wieżowca kolejowego składać się będzie z ośmiu stanowisk – informuje prezydent Piotr Grzymowicz. – Usytuowane będą w dwóch rzędach – w zależności od kierunku odjazdu i rodzaju przewoźnika. Powstanie także 14 ogólnie dostępnych miejsc postojowych przy Centrum Handlowym Dekada oraz pięć kolejnych w pobliżu skrzyżowania ulic Lubelskiej z Przemysłową. Prace nad realizacją tego zadania zaczną się już w weekend. Wówczas też zmieniona zostanie organizacja ruchu na części terenu.

W ramach tymczasowej organizacji ruchu wykonawca ma zapewnić ciągłe utrzymanie ruchu tramwajowego, zarówno przejazdy torem technicznym, jaki również te liniowe oraz obsługę pasażerów na przystankach tramwajowych i autobusowych, z uwzględnieniem linii miejskich, zamiejscowych i busów. Ewentualne zamknięcia toru technicznego i ruchu tramwajowego dopuszczalne będą wyłącznie po uzgodnieniu z Zarządem, Dróg, Zieleni i Transportu.

– Dojazd do dworca zapewnimy jedynie od strony ronda Bema – zaznacza dyrektor ds. Realizacji Projektów Skanska, Marek Dębski. – Wraz z postępem prac konieczna będzie zmiana organizacji, o czym będziemy informować – dodaje. Wartość zadania to niemal 23 mln złotych. Inwestycja ma być oddana do użytku w ciągu 350 dni od podpisania umowy. Z kolei realizacją pierwszego zadania ul. Partyzantów zajmie się Balzola, z którą miasto też już podpisało umowę. W ramach prac zaplanowano m.in. budowę buspasów.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Poznań. Skrócą drogę na dworzec. Ale nie poszerzą chodnika

Przestrzeń

Poznań. Skrócą drogę na dworzec. Ale nie poszerzą chodnika

Justyna Urbaniak 12 sierpnia 2015

Czy nowy dworzec w Olsztynie powstanie?

Przestrzeń

Czy nowy dworzec w Olsztynie powstanie?

Martyn Janduła 18 lutego 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5