Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Olsztyn. Rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-01-30 09:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn. Rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej
fot. MJ
Tramwajowa rewolucja w Olsztynie przynosi efekty. Z roku na rok rośnie liczba pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej. Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie właśnie opublikował dane za 2018 rok.

Zarząd Dróg, Zieleni i Transportu w Olsztynie ma już dane dotyczące pasażerów tramwajów i autobusów za 2018 rok. Okazuje się, że ze środków komunikacji publicznej skorzystało 42,75 mln pasażerów. Wynik okazał się lepszy o 200 tys. przejazdów w porównaniu do roku 2017. Należy jednak pamiętać, że liczba przewiezionych pasażerów jest szacowana na podstawie liczby sprzedanych biletów. W obliczeniach przyjmuje się również pewien udział przejazdów bezbiletowych.Brakuje na razie danych, ile osób korzysta z poszczególnych środków transportu lub linii. – Dokładne obliczanie liczby pasażerów korzystających z poszczególnych linii będzie możliwe po rozbudowie ITS – tłumaczy Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT-u. – W ramach rozbudowy systemu, planowany jest zakup programu, który pozwoli na zliczanie pasażerów korzystających z transportu publicznego. Zamontowany zostanie w 6 tramwajach oraz 12 autobusach – wylicza.

Co istotne, w 2018 roku zmalała liczba sprzedanych biletów jednorazowych z 8,7 mln sztuk do 8,3 mln. Z kolei wzrosła sprzedaż „sieciówek”. Na bilety miesięczne zdecydowało się ponad 320 tys. osób, z czego w 2017 roku, było to 274 tys. osób. To o tyle istotne, że rośnie grupa regularnie korzystających z komunikacji miejskiej. Wartość sprzedanych wszystkich biletów przyniósł miastu przychód o wartości prawie 36 mln zł.

Rośnie także znaczenie różnych kanałów sprzedaży biletów. Olsztynianie nabyli ponad 5 mln biletów w biletomatach na przystankach i autobusach. Zdecydowanie pasażerowie częściej korzystają z urządzeń w pojazdach. Powoli odkrywają też potencjał kanałów mobilnych. Do dyspozycji jest w Olsztynie trzech operatorów – moBilet, SkyCash i CallPay. Jednak pasażerowie wolą korzystać tylko z dwóch pierwszych. Udział w sprzedaży obu operatorów jest na podobnym poziomie – ok. 50 tys. transakcji. Warto jednak wskazać, że wynik jest lepszy od tego z 2017 roku o prawie 20 tys.

– Wzrost liczby pasażerów korzystających z komunikacji miejskiej w Olsztynie to efekt rozbudowy siatki połączeń i zwiększenia liczby kursowania pojazdów – komentuje Michał Koronowski, rzecznik prasowy ZDZiT-u. Niewątpliwie wpływ na wyniki miało uruchomienie nowej linii 129, która połączyła Olsztyn ze Stawigudą i Olsztynkiem. Koronowski wskazuje także na atrakcyjność usług, na które wpływ ma systematyczna wymiana taboru na nowy.

Warto przypomnieć, że uruchomienie w Olsztynie tramwajów w grudniu 2015 roku i przemodelowanie układu komunikacyjnego rozpoczęło zauważalny trend wzrostu liczby przewiezionych pasażerów. Już w 2016 roku, czyli pierwszym roku funkcjonowania tramwajów, przewieziono 39 mln osób, czyli prawie 4 mln więcej niż w 2015 roku.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5