Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn. Rekordzista roweru miejskiego przejechał prawie 900 km

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-12-19 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn. Rekordzista roweru miejskiego przejechał prawie 900 km
źródlo: Piotr Grzymowicz/FB
Można stwierdzić, że olsztynianie polubili miejskie rowery. W tym roku – przez pięć miesięcy – odbywało się testowanie systemu, który ma dużą szansę być rozbudowany w przyszłości. Ze świeżo pozyskanych danych wynika, że niektórzy mieszkańcy w dojazdach do pracy postawili właśnie na ekologiczny środek, jakim jest Olsztyński Rower Miejski.

Od 28 lipca w Olsztynie zapoczątkowano system roweru miejskiego. Za wdrożenie systemu odpowiadało konsorcjum Orange z Roove. Do dyspozycji mieszkańców i turystów było początkowo 10 stacji ze 110 rowerami. W połowie października, dzięki współpracy z Uniwersytetem Warmińsko-Mazurskim, system wzbogacił się o 6 stacji i 30 nowych rowerów. Warto pamiętać, że rowery miejskie wprowadzono na razie w formie pilotażu. Od zainteresowania mieszkańców rowerami zależy dalsza rozbudowa systemu. Rowery były dostępne przez 5 miesięcy od momentu startu, a ostatnie wypożyczenia miały miejsce 2 grudnia w niedzielę.

Teraz przyszedł czas na podsumowania. Jak się okazuje, zielono-szare rowery szybko wpisały się w krajobraz miasta. Olsztynianie wykorzystywali je nie tylko w celach rekreacyjnych, ale również jako wygodny i ekologiczny środek transportu w dojazdach do pracy, szkoły czy na uczelnię. W sumie konto w aplikacji ORM założyło ponad 10 tys. użytkowników, którzy wypożyczyli rowery łącznie ok. 63 tys. razy, przejeżdżając ponad 200 tys. km.

Wyposażenie rowerów w najnowsze technologie pozwoliło operatorowi na zebranie wielu ciekawych informacji. Dane zostały przeanalizowane, dzięki czemu możemy bliżej poznać zachowania cyklistów i ich potrzeby. Rekordzista systemu wypożyczył rowery 368 razy (drugi wynik z podium to 173 wypożyczenia), co przy pięciu miesiącach funkcjonowania rowerów, daje średnio dwa wypożyczenia dziennie. Najdłuższy łączny dystans przejechany przez użytkownika wyniósł 877,99 km. Na drugim miejscu pod względem dystansu znalazła się osoba z wynikiem 588,46 km.

Rowery miejskie służyły mieszkańcom także na długie eskapady. Z przekazanych danych widać, że w ciągu dnia niektórzy potrafili przejeździć na rowerze nawet ok. 50 km. Najdłuższy pojedynczy przejazd miał 56,65 km i odbył się on 22 września. Operator analizował także prędkość z jaką poruszali się rowerzyści. Okazuje się, że jeden z użytkowników uzyskał wynik ponad 25 km/h.

Miasto przyznało, że Olsztyński Rower Miejski został pozytywnie przyjęty przez mieszkańców i gości Olsztyna. Co więcej, już jest zapowiedź kolejnej edycji systemu rowerów. – W przyszłym roku planujemy ogłosić kolejny przetarg na dostarczenie i obsługę systemu roweru miejskiego. Szczegółowe informacje na temat daty, liczby rowerów i stacji będziemy informowali na bieżąco na stronie zdzit.olsztyn.eu – informują drogowcy. Miasto za funkcjonowanie rowerów zapłaciło 364 tys. zł. Zaś za rozszerzenie systemu o zawartą w zamówieniu opcję – 170 tys. zł.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Dlaczego Orange weszło w biznes rowerów miejskich? [film]

Komunikacja

Dlaczego Orange weszło w biznes rowerów miejskich? [film]

Redakcja 23 października 2018

Orange wchodzi w usługi bikesharingu. Wykorzystuje nowe technologie

Mobilność

Orange wchodzi w usługi bikesharingu. Wykorzystuje nowe technologie

Przemysław Farsewicz 23 sierpnia 2018

Będzie więcej rowerów w Olsztynie

Przestrzeń

Będzie więcej rowerów w Olsztynie

Przemysław Farsewicz 10 sierpnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5