Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn. Problemy z odbiorami tureckich tramwajów

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-02-15 11:15
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn. Problemy z odbiorami tureckich tramwajów
fot. UM Olsztyn
Wydłuża się proces odbiorów technicznych tramwajów Panorama od Durmazlara. Okazuje się, że nie wszystkie elementy pojazdów są zgodne ze specyfikacją zamówienia. Do Olsztyna przyjechali już pracownicy producenta, którzy mają wyjaśnić sporne kwestie techniczne.

W olsztyńskiej zajezdni stacjonują już cztery tramwaje Panorama tureckiego producenta Durmazlar. To pierwsze wozy w ramach kontraktu na 12 niskopodłogowych tramwajów. Mimo że posiadają już świadectwo homologacji, to nie mogą być wykorzystywane, do czasu zakończenia odbiorów technicznych przez miasto. A te nie idą jednak zgodnie z planem. Producent tramwaje zgłosił do odbiorów technicznych 18 grudnia. Realizuje je 10-osobowa komisja, a w jej skład wchodzą przedstawiciele Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego (operatora tramwajów), Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu (organizatora przewozów) oraz Jednostki Realizującej Projekt V (komórki czuwającej nad wykonaniem przedsięwzięcia).

Jak się okazuje, procedura odbiorowa się komplikuje, a świadczy o tym również obecność w Olsztynie Turków. Do miasta zawitali pracownicy producenta, a także dyrektor generalny i główny inżynier odpowiedzialny za produkcję Panoramy. O problemach było już wiadomo wcześniej, jednak dopiero teraz Gazeta Wyborcza Olsztyn dowiedziała się, czego dotyczą zarzuty komisji odbiorowej względem nowego tramwaju.

Jak podaje gazeta, jednym z zastrzeżeń komisji jest wyższy niż deklarowano pobór prądu przez pojazd oraz wyższy poziom hałasu w trakcie jazdy (a przypomnijmy, że Panoramy miały być cichsze od użytkowanych obecnie Tramino Solarisa). Turcy wnoszą więc o aneks do umowy, który wydłuży cały proces o cztery miesiące. Miasto po części nie ma wyjścia, jeżeli chce rozwiać wszystkie wątpliwości. – Musimy dopilnować, by wszystkie zapisy ze specyfikacji się zgadzały – podkreśla Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

W tym kontekście wraca poruszany już wielokrotnie temat wózków. Okazuje się, że deklarowany kąt obrotu 10 stopni jest możliwy do uzyskania, ale wyłącznie bez obciążenia i zainstalowanego osprzętu w nadwoziu. Miasto zastanawia się w tej kwestii nawet nad powołaniem biegłego, gdyż zdaniem Ryszarda Kucia, wiceprezydenta Olsztyna, wózki skrętne nie spełniają wymagań zawartych w zamówieniu. Wśród innych nieprawidłowości wskazuje się także na system przełączania wycieraczek czy przestawianie zwrotnic na pulpicie sterowniczym.

To decydujący moment, bo może zaważyć na całym zamówieniu. Turcy będą musieli wykorzystać dodatkowy czas na poprawki. Jeżeli niezgodności będą rażące, miasto możne nawet zerwać kontrakt. Atrakcyjna cena 8,99 mln zł za jeden pojazd determinuje jednak szczególnie zamawiającego do szukania rozwiązań, które szczęśliwie doprowadzą zamówienie do końca.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Kolejne dwie Panoramy dotarły do Olsztyna

Komunikacja

Kolejne dwie Panoramy dotarły do Olsztyna

Przemysław Farsewicz 15 stycznia 2021

Olsztyn: Odwołanie ws. rozbudowy tramwajów. Panorama na jazdach testowych

Komunikacja

Olsztyn: Odwołanie ws. rozbudowy tramwajów. Panorama na jazdach testowych

Przemysław Farsewicz 15 grudnia 2020

Drugi tramwaj Durmazlara już w Olsztynie

Przestrzeń

Drugi tramwaj Durmazlara już w Olsztynie

Przemysław Farsewicz 27 listopada 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5