Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Powstaje zintegrowany węzeł przesiadkowy przy dworcu [wideo]

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-03-12 14:35
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Trwają prace na placu Konstytucji 3 Maja w Olsztynie. Miasto realizuje w tym miejscu projekt węzła przesiadkowego integrującego tramwaje, autobusy i kolej. Mimo zimy, plac coraz bardziej zbliża się do docelowego kształtu. Widać już dwie zatoki autobusowe, które obsługiwać będą cały ruch pojazdów. Niebawem wykonawca ma rozpocząć budowę toru tramwajowego.

Na placu Konstytucji 3 Maja w Olsztynie powstaje Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy. Ratusz poinformował, że mimo zimowej przerwy, pracownicy przebudowujący śródmiejskie ulice nie próżnowali. Patrząc na inwestycję przy dworcu kolejowym, widać coraz bardziej wyłaniający się docelowy kształt prac. Nic dziwnego, gdyż inwestycja jest już na półmetku realizacji. Zmienia się układ wlotów na rondo, które po pracach zyska bardziej eliptyczny kształt, gdyż zawrotka kierująca do dworca znajdzie się za torami odstawczymi tramwajów, bliżej skrzyżowania ul. Lubelskiej z ul. Przemysłową.

Główną osią węzła będzie torowisko. Obecny końcowy przystanek tramwajów pozostanie w niezmienionym kształcie na jego środku, ale powstanie dodatkowy tor dla tramwajów jadących w przyszłości na dworzec nową trasą z Pieczewa. – Wykonawca składa już materiały do akceptacji, więc roboty związane z budową toru odstawczego powinny się niebawem rozpocząć. Tor będzie umiejscowiony skrajnie na północ od obecnych torów odstawczych – informuje Patryk Pulikowski, rzecznik prasowy UM w Olsztynie. W ramach prac zaplanowano także budowę małej architektury, ciągów pieszych i rowerowych, ITS i dostosowania terenu przyległego do inwestycji.

Węzeł przesiadkowy na wysokości obecnego wieżowca kolejowego składać się będzie z ośmiu stanowisk dla autobusów. Usytuowane one będą w dwóch rzędach – w zależności od kierunku odjazdu i rodzaju przewoźnika. Oba są już wybudowane. Najdłuższy peron obsługiwać będzie autobusy jadące w kierunku ronda Bema, natomiast krótszy – te jadące ul. Kościuszki i Dworcową. Na peronach Olsztyn zadba o niezbędne elementy systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, czyli znane już olsztynianom tablice z minutami przyjazdu autobusów lub tramwajów oraz biletomaty.

Docelowo powstanie także 14 ogólnie dostępnych miejsc postojowych dla busów przy centrum handlowym Dekada oraz pięć kolejnych w pobliżu skrzyżowania ulic Lubelskiej z Przemysłową. W ramach inwestycji powstaje także plac postojowy dla autobusów, które nie będą stacjonować już pod budynkiem dworca. Ich miejsce znajdzie się na placu postojowym wraz z zapleczem przy skrzyżowaniu ul. Lubelskiej i ul. Przemysłowej. Pojazdy będą oczekiwać na nim do planowanych godzin odjazdu.

Inwestycja ma być gotowa po 350 dniach, licząc od 25 lipca 2017 r.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Goleniów buduje nowy dworzec. Rusza przetarg

Przestrzeń

Goleniów buduje nowy dworzec. Rusza przetarg

Witold Urbanowicz 07 lutego 2018

Do 2020 r. powstać ma węzeł przy dworcu w Gorzowie [wizualizacje]

Przestrzeń

Do 2020 r. powstać ma węzeł przy dworcu w Gorzowie [wizualizacje]

Witold Urbanowicz 22 stycznia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5