Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn postara się dokupić trzy tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

Martyn Janduła

Data publikacji:
2016-03-30 09:20
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn postara się dokupić trzy tramwaje
fot. WU
Olsztyn z sześcioma sąsiednimi gminami otrzyma 63 mln euro na wspólne inwestycje poprawiające komunikację publiczną, drogi czy na budowę wspólnego centrum zarządzania kryzysowego. W planach stolicy regionu jest też między innymi zakup nowych tramwajów do miasta, które pozwolą na rozwiązanie problemu niedoborów taborowych. Pieniądze na nie miałyby pochodzić z programu Zintegrowane Inwestycje Terytorialne (ZIT). Jest to nowy instrument polityki spójności w Unii Europejskiej, który ma służyć rozwojowi dużych miast oraz sąsiadujących z nimi gmin.

ZIT to nowy instrument w unijnej polityce. Jest wykorzystywany przy wspólnych inwestycjach realizowanych przez samorządy – miasta i otaczające je gminy. W maju zeszłego roku Olsztyn podpisał porozumienie z 6 gminami o współdziałaniu. Dzięki temu samorząd województwa powierzył teraz stolicy regionu zadania instytucji pośredniczącej. Z Olsztynem współpracują Dywity, Barczewo, Purda, Stawiguda, Gietrzwałd i Jonkowo.

Zadania realizowane przy okazji ZIT będą finansowane z kilku źródeł – Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego oraz z kontraktu terytorialnego, czyli budżetu państwa. Łącznie do dyspozycji są niemal 64 mln euro.

– Dla naszych samorządów to szczególne wydarzenie – komentuje prezydent Olsztyna, Piotr Grzymowicz. – Będziemy realizować szereg przedsięwzięć związanych z różnymi dziedzinami. To m.in. zadania przebudowa dróg lokalnych, inwestycje dotyczące transportu publicznego, poprawy bezpieczeństwa mieszkańców, rewitalizacja i ochrona zdrowia.

Co więcej, Olsztyn chciałby starać się o dofinansowanie na zakup trzech sztuk tramwajów. W trakcie eksploatacji okazało się, że dotychczasowa liczba 15 sztuk jest niewystarczająca, by zapewnić zapowiadane częstotliwości w kursowaniu. – Będziemy startować w konkursie, lecz to od marszałka będzie zależało, czy nasz projekt zakupu tramwajów uzyska dotację – informuje Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa Urzędu Miasta.

Urzędnicy szacują, że koszt jednego wozu tramwajowego wyniesie ok. 8 mln zł. Dofinansowanie mogłoby wynieść 85% od całej kwoty. – Ze środków własnych musielibyśmy wydać jedynie ok. 3 mln zł – dodaje rzeczniczka.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn potrzebuje nowych  tramwajów „na wczoraj”

Komunikacja

Olsztyn potrzebuje nowych tramwajów „na wczoraj”

Martyn Janduła 29 stycznia 2016

Niedoróbki tramwaju. Prezydent Olsztyna prosi o cierpliwość

Komunikacja

Niedoróbki tramwaju. Prezydent Olsztyna prosi o cierpliwość

Martyn Janduła 23 grudnia 2015

Co trzeba poprawić w olsztyńskim tramwaju

Komunikacja

Co trzeba poprawić w olsztyńskim tramwaju

Martyn Janduła 20 grudnia 2015

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5