Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Plac przydworcowy gotowy za miesiąc

Dalej Wstecz
Data publikacji:
31-08-2018
Ostatnia modyfikacja:
22-03-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

Coraz bliżej zakończenia prac przy budowie węzła przesiadkowego przy olsztyńskim dworcu. W ramach prac zmieniono układ skrzyżowania, a także układ przystanków autobusowych. W tym tygodniu trwało układanie ostatnich warstw asfaltu na części jezdni wokół ronda.

Na placu Konstytucji 3 Maja w Olsztynie powstaje Zintegrowany Węzeł Przesiadkowy. Zmienił się już układ wlotów na rondo, które po pracach zyskało bardziej eliptyczny kształt, gdyż zawrotka kierująca do dworca znalazła się za torami odstawczymi tramwajów, bliżej skrzyżowania ul. Lubelskiej z ul. Przemysłową.

Główną osią węzła będzie torowisko. Obecny końcowy przystanek tramwajów pozostanie w niezmienionym kształcie na jego środku, ale powstanie dodatkowy tor dla tramwajów jadących w przyszłości na dworzec nową trasą z Pieczewa. Wykonawca rozpoczął już pierwsze prace przy budowie toru odstawczego. Prowadzone są prace ziemne polegające na wzmocnieniu gruntu. Tor będzie umiejscowiony skrajnie na północ od obecnych torów odstawczych.

Węzeł przesiadkowy na wysokości obecnego wieżowca kolejowego składać się będzie z ośmiu stanowisk dla autobusów. Usytuowane one będą w dwóch rzędach – w zależności od kierunku odjazdu i rodzaju przewoźnika. Oba są już wybudowane. Pozostało jeszcze wykończenie wiat oraz wyposażenie w elementy małej architektury. Najdłuższy peron obsługiwać będzie autobusy jadące w kierunku ronda Bema, natomiast krótszy – te jadące w stronę ul. Kościuszki i ul. Dworcową. Na peronach Olsztyn zadba o niezbędne elementy systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, czyli znane już olsztynianom tablice z minutami przyjazdu autobusów lub tramwajów oraz biletomaty.

W ramach prac zmienia się układ ciągów pieszych i rowerowych. Z kolei w przypadku autobusów docelowo powstanie 14 ogólnie dostępnych miejsc postojowych dla busów przy centrum handlowym Dekada oraz pięć kolejnych w pobliżu skrzyżowania ulic Lubelskiej z Przemysłową. W ramach inwestycji powstaje także plac postojowy dla autobusów, które nie będą stacjonować już pod budynkiem dworca. Ich miejsce znajdzie się na placu postojowym wraz z zapleczem przy skrzyżowaniu ul. Lubelskiej i ul. Przemysłowej. Pojazdy będą oczekiwać na nim do planowanych godzin odjazdu.

Jak informuje ratusz, inwestycja zbliża się powoli do końca. Na znacznej części ronda wylewane są już ostatnie warstwy asfaltu. Według deklaracji urzędników, zakończenie prac planowane jest za nieco ponad miesiąc.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Olsztyn dąży do przejęcia części autobusowej dworca głównego

Przestrzeń

Olsztyn dąży do przejęcia części autobusowej dworca głównego

Przemysław Farsewicz 02 grudnia 2022

Olsztyn Główny: Tunel coraz dłuższy, ale peron będzie później

Przestrzeń

Pozostałe z wątku:

Zobacz również:

Olsztyn dąży do przejęcia części autobusowej dworca głównego

Przestrzeń

Olsztyn dąży do przejęcia części autobusowej dworca głównego

Przemysław Farsewicz 02 grudnia 2022

Olsztyn Główny: Tunel coraz dłuższy, ale peron będzie później

Przestrzeń

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5