Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Olsztyn otrzyma więcej pieniędzy z Unii na tramwaje

Dalej Wstecz
Autor:

mj, Transport Publiczny

Data publikacji:
2017-10-17 09:34
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn otrzyma więcej pieniędzy z Unii na tramwaje
fot. MJ
Stolica Warmii jest obecnie w przededniu postępowania przetargowego na rozbudowę własnego systemu tramwajowego. W listopadzie powinien ruszyć przetarg, a tymczasem z Ministerstwa Rozwoju płyną pozytywne wieści dla Olsztyna. Okazuje się, że zamiast 70% dofinansowania unijnego, miasto otrzyma zdecydowanie więcej.

W planach Olsztyna jest rozbudowa obecnego systemu tramwajowego o linię łączącą osiedle Jaroty i Pieczewo z centrum. Przedsięwzięcie realizowane będzie w obrębie ulicy Wilczyńskiego, Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i Piłsudskiego. Sam projekt wyceniany jest na 208 mln zł. Rozpisanie przetargu planowane jest na listopad, zaś podpisanie umów z wykonawcą ma nastąpić na przełomie stycznia i lutego.

Drugi etap rozbudowy tramwajów to wyczekiwana kontynuacja tramwajowej inwestycji na którą w Polsce zdecydował się wyłącznie Olsztyn (i prawdopodobnie długo już nie będziemy świadkami budowy kolejnego nowego systemu) . Stolica Warmii i Mazur dołączyła do grona piętnastu tramwajowych miast. Wyczyn Olsztyna jest o tyle ciekawy, że władze dokonały reaktywacji tego środka transportu sprzed 50 laty.

Projekt rozbudowy tramwajów objęty jest dofinansowaniem unijnym z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Polska Wschodnia 2014 – 2020. Poza robotami budowlanymi do zadania dołączono również pozyskanie 2 sztuk tramwajów. Do tej pory dofinansowanie unijne wynosiło 70% kosztów kwalifikowanych. Tymczasem do ratusza wpłynęło pismo z Ministerstwa Rozwoju z bardzo dobrą nowiną.

– Podwyższono nam kwotę dofinansowania na projekt „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa” do maksymalnego poziomu, czyli 85% – napisał Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna na Facebooku. – Dotychczas było to niecałe 70%, więc to naprawdę duży wzrost i duże pieniądze! – dodaje. Dodatkowe środki pozwolą miastu na poprawę wskaźnika zadłużenia, gdyż nie będzie już konieczności zaciągania bardzo dużego kredytu na sfinansowanie prac.

Wciąż czekamy również na ponowne rozpisanie przetargu na tabor tramwajowy. W pierwszym postępowaniu wystartował jedynie Solaris w konsorcjum ze Stadlerem. Cena okazała się bardzo wysoka, co spowodowało, że miasto przetarg unieważniło. Olsztyn łącznie chce pozyskać nawet do 24 wozów, jednak tylko 8 objętych jest podstawowym zamówieniem, na które udało pozyskać się miastu finansowanie. Dostawa 2 sztuk możliwa jest w ramach projektu pn. „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – łańcuchy ekomobilności". Kolejne 2 sztuk sfinansowane zostaną z projektu pn. „Rozwój transportu zbiorowego w Olsztynie – trakcja szynowa” oraz 4 sztuki z programu pn. „Rozwój łańcuchów ekomobilności poprzez rozbudowę infrastruktury rowerowej i zakup taboru” ogłoszonego w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Oznacza to, że 16 tramwajów objęto prawem opcji. W przypadku tej części, to MPK Olsztyn przy pomocy zaciągniętego kredytu zakupi pojazdy.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Przetarg na olsztyńskie tramwaje pod koniec września

Komunikacja

Przetarg na olsztyńskie tramwaje pod koniec września

Martyn Janduła 19 września 2017

Olsztyn unieważnia przetarg na tramwaje. Solaris za drogi

Komunikacja

Olsztyn unieważnia przetarg na tramwaje. Solaris za drogi

Martyn Janduła 29 sierpnia 2017

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5