Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn: Odwołanie ws. rozbudowy tramwajów. Panorama na jazdach testowych

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2020-12-15 17:10
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Odwołanie ws. rozbudowy tramwajów. Panorama na jazdach testowych
fot. MPK Olsztyn
Wybór nowego wykonawcy rozbudowy sieci tramwajowej w Olsztynie napotkał sprzeciw ze strony pozostałych oferentów. Do miasta wpłynęło odwołanie od decyzji. Tymczasem na torach można spotkać Panoramę Durmazlara. Trwają właśnie odbiory składów.

Dokładnie do końca poniedziałku – 14 grudnia – oferenci w przetargu na rozbudowę sieci tramwajowej w Olsztynie mogli składać odwołania od decyzji miasta. Przypomnijmy, że po zmianach, jakim było wykluczenie z postępowania ZUE, najkorzystniejszą ofertę wskazano tę od konsorcjum firm Polimex oraz Trakcja.

– Wczoraj minął termin składania odwołań, wpłynęło jedno. Autorem jest wykonawca, który jest następny w kolejności pod względem punktacji. To konsorcjum firm Mirbud i Kobylarnia – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka Urzędu Miasta w Olsztynie. Jak podaje, zarzutów jest kilka, ale główny dotyczy tego, że wybrane przez miasto konsorcjum nie spełnia warunków udziału w postępowaniu. – Teraz pozostali wykonawcy mają kilka dni by zdecydować czy chcą się opowiadać po którejkolwiek ze stron, a my czekamy na ustalenie terminu rozprawy przez Krajową Izbę Odwoławczą – podkreśla.

Wybrana przez miasto oferta opiewa na wartość nieco ponad 403 mln zł. Realizacja zadania ma potrwać ok. 26 miesięcy od daty zawarcia umowy. W kolejnym etapie rozbudowy sieci tramwajowej ten najmłodszy system miałby się powiększyć o tory prowadzące z osiedla Pieczewo ulicami Krasickiego, Synów Pułku, Wyszyńskiego i al. Piłsudskiego. Łącznie byłoby to ok. 6 km dwutorowej linii.

Panorama na odbiorach, fot. MPK Olsztyn


Tymczasem na olsztyńskich torach spotkać można już tureckie tramwaje Panorama. Ma to związek z rozpoczętymi odbiorami technicznymi, które mają sprawdzić czy pojazdy są zgodne z warunkami, jakie były określone w specyfikacji przetargowej zamawiającego. Zgodnie z umową, producent musi przedstawić miastu gotowy produkt do 18 grudnia. Jak wyjaśnia miasto, podczas obioru robione są m.in. pomiary obciążenia osi, zużycie energii, jest sprawdzana komunikacja radiowa i system informacji pasażerskiej. Nie brakuje też jazd testowych i szkoleń dla motorniczych

Pierwszy tramwaj dotarł do Olsztyna już w lutym tego roku. Ze względu na pandemię, zamknięcie fabryki w Bursie i brak możliwości przyjazdu przedstawicieli producenta do Polski, miasto zdecydowało się na aneks do umowy, co umożliwiło przesunięcie w czasie całej produkcji oraz odbiorów wozów.

Dwa tramwaje są w Olsztynie. Zgodnie z dalszym harmonogramem do 18 maja do Olsztyna mają trafiać kolejne wozy. Łącznie z Bursy dostarczonych zostanie 12 pojazdów. Te z Turcji do Włoch transportowane są promem, a później podróżują na lawecie. Każdy z nowych tramwajów ma 32,5 metra długości, 2,5 metra szerokości oraz pomieszczą min. 210 pasażerów, z czego 40 na miejscach siedzących. Drzwi za kabinami motorniczego będą jednoskrzydłowe, natomiast pozostałe cztery pary – dwuskrzydłowe.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Jest ugoda między Olsztynem a FCC Construcción ws. nieudanej budowy tramwaju

Prawo & Finanse

Jest ugoda między Olsztynem a FCC Construcción ws. nieudanej budowy tramwaju

Przemysław Farsewicz 10 grudnia 2020

Olsztyn. Sąd oddalił skargę ZUE ws. rozbudowy tramwajów

Przestrzeń

Olsztyn. Sąd oddalił skargę ZUE ws. rozbudowy tramwajów

Przemysław Farsewicz 08 grudnia 2020

Jest już nowy wykonawca rozbudowy olsztyńskiego torowiska

Przestrzeń

Jest już nowy wykonawca rozbudowy olsztyńskiego torowiska

Przemysław Farsewicz 04 grudnia 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5