Partnerzy serwisu:
Prawo & Finanse

Olsztyn obniża cenę biletu rocznego. Droższe jednorazówki

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2021-01-14 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn obniża cenę biletu rocznego. Droższe jednorazówki
fot. MJ
Szykuje się w Olsztynie podwyżka cen biletów. Odczują ją jednak osoby, które okazjonalnie korzystają z transportu publicznego. Zmiany nie uderzą w lojalnych klientów.

Trudna sytuacja finansowa samorządów zmusza do zmian. Sferą, która najbardziej cierpi w takich sytuacjach jest niewątpliwie transport publiczny. Dlatego olsztyńscy radni zdecydowali o zmianach cen biletów. Nowe stawki wejdą w życie 1 marca.

Bez zmian pozostają ceny biletów miesięcznych, 30-dniowych, trzymiesięcznych oraz Biletu Dużej Rodziny. Obniżone zostaną za to ceny biletów rocznych – od marca będzie to 880 zł w taryfie normalnej i 440 zł w taryfie ulgowej. Oznacza to równowartość 11 biletów miesięcznych. Zakup tego biletu wreszcie będzie się wiązał z realną korzyścią.

– Takie działanie ma spowodować, że osoby korzystające regularnie z komunikacji miejskiej nie odczują skutków zmian w opłatach za przejazdy. Natomiast pasażerowie, którzy zdecydują się kupić bilety roczne, zapłacą finalnie nawet mniej o koszt jednego miesiąca w skali całego roku – mówi Marcin Szwarc, dyrektor Zarządu Dróg, Zieleni i Transportu. – Zależy nam na utrzymaniu wysokiej jakości usług. Musimy jednocześnie równoważyć koszt funkcjonowania publicznego transportu, szczególnie w obliczu pandemii koronawirusa – dodaje.

Miasto zdecydowało się za to na zmiany w taryfie biletów krótkookresowych. Ceny biletów jednorazowych wzrosną z 3 zł do 3,40 zł, 30-minutowych z 3 zł do 3,40 zł, 45-minutowych – z 3,60 zł do 4,40 zł, 90-minutowych – z 4,80 zł do 6,40 zł, 24-godzinnych – z 10 zł do 12 zł, a 72-godzinnych – z 20 zł do 26 zł. Ja uzasadniają urzędnicy, to porównywalna cena z tą, jaką płacą podróżni w Kielcach, a niższa niż np. w Rzeszowie, Gdyni, Lublinie czy Białymstoku. Wprowadzona zostanie także odpłatność na liniach obsługujących uroczystości odpustowe w Bazylice Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Gietrzwałdzie. Stawka to dwukrotność ceny biletu jednoliniowego.

Historia podwyżek

Ostatnie zmiany w taryfie biletowej Olsztyn przeprowadził w 2015 roku. Powrót tramwajów do miasta był okazją do uporządkowania oferty oraz obniżenia cen biletów miesięcznych. Dzięki tym zmianom zdecydowano się również na wprowadzenie biletów czasowych. Cena za bilet jednorazowy w kwocie 2,90 zł była utrzymywana od sierpnia 2011 roku. Pierwsze podwyżki wprowadzono dopiero w 2018 roku. Zaokrąglono wówczas cenę biletu jednorazowego i 30-minutowego z 2,90 zł do 3 zł. Tłumaczono to łatwiejszą obsługą biletomatów i mniejszym kosztem utrzymywania urządzeń, w których trzeba było stale uzupełniać monety do wydawania reszty.

Bilet na smartfonie lub karcie płatniczej

Warto zwrócić uwagę, że to nie jedyne zmiany, jakie spotkały w tym roku pasażerów olsztyńskiej komunikacji miejskiej. Wraz z nowym rokiem miasto wycofało się z oferty karnetu 10-przejazdowego. Kosztował on kupującego 29 zł. Ponadto Olsztyn od 1 stycznia dołączył do miast, w których do skasowania biletu wystarczy karta bankowa. Przejazdówka zapisywana jest na karcie płatniczej, za pomocą której kupowany jest bilet. Można do tego celu wykorzystać także urządzenia z funkcją NFC, jak smarftony lub smartwatche. Podczas kontroli biletów wystarczy zbliżyć kartę płatniczą lub urządzenie NFC do czytnika, jaki ma ze sobą kontroler.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn będzie coraz bliżej koncepcji biletu aglomeracyjnego

Przestrzeń

Olsztyn będzie coraz bliżej koncepcji biletu aglomeracyjnego

Przemysław Farsewicz 07 grudnia 2020

Olsztyn myśli o bilecie aglomeracyjnym

Prawo & Finanse

Olsztyn myśli o bilecie aglomeracyjnym

Przemysław Farsewicz 18 listopada 2020

Olsztyn podnosi ceny biletów. Miesięczne bez zmian

Prawo & Finanse

Olsztyn podnosi ceny biletów. Miesięczne bez zmian

Przemysław Farsewicz 29 października 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5