Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Olsztyn. Nowy tramwajowy tor techniczny przy dworcu prawie gotowy

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2019-02-01 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn. Nowy tramwajowy tor techniczny przy dworcu prawie gotowy
fot. PF
Kończą się prace przy budowie zintegrowanego węzła przesiadkowego przy dworcu głównym w Olsztynie. W ramach prac powstał także dodatkowy tor odstawczy dla tramwajów. MPK Olsztyn właśnie go testuje.

Kończy się budowa zintegrowanego węzła przesiadkowego przy Dworcu Głównym w Olsztynie. Głównym celem inwestycji było ucywilizowanie nieco otoczenia dworca kolejowego. Ponadto nowe rozwiązania komunikacyjne mają zbliżyć do siebie transport tramwajowy z autobusowym. Poniekąd mają też zapewnić wygodny dostęp do kolei.

W dużej mierze zmienił się już układ drogowy na placu Konstytucji 3 Maja. Rondo zyskało bardziej eliptyczny kształt, gdyż zawrotka kierująca do dworca znalazła się za torami odstawczymi tramwajów, bliżej skrzyżowania ul. Lubelskiej z ul. Przemysłową.

Przy okazji uporządkowano system przystanków autobusowych. Powstał przystanek w postaci dwóch długich peronów w północnej części nowego placu, czyli w pobliży dzisiejszego wieżowca należącego do Przewozów Regionalnych. Na peronach autobusowych Olsztyn zadbał o niezbędne elementy systemu dynamicznej informacji pasażerskiej w postaci tablic z minutami przyjazdu autobusów oraz biletomaty. Autobusy nie będą już parkować pod budynkiem dworca, tylko na specjalnie przygotowanym placu postojowym przy ul. Przemysłowej. Stąd będą podjeżdżać na przystanek autobusowy.

Jednym z elementów przebudowy placu Konstytucji 3 Maja była dobudowa równoległego toru odstawczego o długości 50 metrów dla tramwajów. Jak podaje Urząd Miasta, realizacja tego etapu jest już zakończona. – Wnieśliśmy już do Powiatowego Inspektora Nadzoru Budowlanego w Olsztynie zgłoszenie odbioru prac. Tor jest już użytkowany przez MPK – wyjaśnia Marta Bartoszewicz, rzeczniczka prasowa miasta.

Informacje te potwierdza MPK Olsztyn. – Użytkujemy nowy tor jako tor testowy, czyli odbywają się na nim próby eksploatacyjne – podaje Cezary Stankiewicz, rzecznik prasowy MPK Olsztyn. Jak dodaje, miejsce zgodnie z przepisami jest jeszcze placem budowy. – I tak będzie do oficjalnego zakończenia prac i formalnego odbioru toru odstawczego. Termin zakończenia robót to kwiecień 2019 r. – informuje.

Marta Bartoszewicz z Urzędu Miasta wyjaśnia, że nowy tor został przygotowany z myślą o drugiej nitce tramwajowej. Według zapowiedzi, po rozbudowie systemu miałyby powstać co najmniej dwie linie tramwajowe.

– Nowy odcinek ułatwia pracę, bo jest więcej miejsca do ustawiania składów i manewrowania, szczególnie w sytuacji wzmożenia ruchu – podaje Stankiewicz. Podkreśla, że torów odstawczych, zwłaszcza na Jarotach, przydałoby się więcej.

 
Schemat układu torów

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn. Rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej

Komunikacja

Olsztyn. Rośnie liczba pasażerów komunikacji miejskiej

Przemysław Farsewicz 30 stycznia 2019

Olsztyńska Panorama w konsultacjach [nowe wizualizacje]

Przestrzeń

Olsztyńska Panorama w konsultacjach [nowe wizualizacje]

Przemysław Farsewicz 07 stycznia 2019

Olsztyn: Tramwajowa trójka częściej nie jeździ niż jeździ

Komunikacja

Olsztyn: Tramwajowa trójka częściej nie jeździ niż jeździ

Przemysław Farsewicz 11 grudnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5