Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Przestrzeń

Olsztyn Główny. PKP SA chcą podpisać umowę w czerwcu, ale… są kolejne odwołania

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2019-06-14 13:48
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn Główny. PKP SA chcą podpisać umowę w czerwcu, ale… są kolejne odwołania
fot. PF
Niedawno PKP SA po raz trzeci rozstrzygnęły drugi już przetarg na budowę dworca i przebudowę stacji Olsztyn Główny. – PKP SA dokładają wszelkich starań, aby postępowanie w sprawie wyboru wykonawcy prac projektowych zakończyło się jeszcze w tym miesiącu poprzez podpisanie umowy – mówi Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA. Na razie jednak do rozpatrzenia pozostaje kolejne odwołanie od wyniku przetargu.

Wspólny przetarg PKP SA i PKP PLK na projekt przebudowy stacji i budowy dworca Olsztyn Główny toczy się z wielkimi trudnościami. Pierwsze postępowanie zostało unieważnione po tym, jak CBA stwierdziło, że postępowanie mogło być unieważnione. Drugi przetarg, ogłoszony we wrześniu 2018 r., był już trzykrotnie rozstrzygany. Za każdym razem wygrywała go firma Multiconsult, ale dwukrotnie skutecznie wynik ten kwestionował jej konkurent – firma TPF. Nie inaczej jest tym razem, po ostatnim rozstrzygnięciu. – 24 maja 2019 r. PKP SA dokonały wyboru najkorzystniejszej oferty złożonej przez Multiconsult Polska. Drugi oferent, nie godząc się z wynikiem wyboru, 3 czerwca br. złożył odwołanie do Krajowej Izby Odwoławczej – informuje Michał Stilger, rzecznik prasowy PKP SA.

KIO najnowszym odwołaniem jeszcze nie zajęła się. Kolej liczy jednak na szybkie zamknięcie sprawy. – PKP SA dokładają wszelkich starań, aby postępowanie w sprawie wyboru wykonawcy prac projektowych zakończyło się jeszcze w tym miesiącu poprzez podpisanie umowy – zapewnia Michał Stilger.

Niezależnie od perypetii przetargowych nierozstrzygnięte pozostaje postępowanie o uznani obecnego, modernistycznego dworca – przeznaczonego do wyburzenia – za zabytek. Wojewódzki Konserwator Zabytków trzy razy stwierdzał, że cały obiekt na taką ochronę nie zasługuje, ale już dwukrotnie po odwołaniach lokalnych stowarzyszeń decyzja ta była unieważniania ze względów formalnych. Ostatnia, czerwcowa decyzja nie jest prawomocna.

Konserwator uważa, że na ochronę zasługują wyłącznie wiaty na peronach 2, 3 i 4, a także wybrane elementy ruchome w istniejącym kompleksie dworcowym. – PKP SA na bieżąco monitorują przebieg postępowania (na każdym jego etapie) w sprawie wpisu zespołu dworcowego Olsztyn Główny do rejestru zabytków. Spółka, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, 2 maja br. złożyła wraz z spółką Dworzec Nieruchomości wnioski o wypis do rejestru zabytków ruchomych mozaiki ściennej znajdującej się w budynku dworca kolejowego i autobusowego oraz napisów przestrzennych (neonów) „Dworzec Kolejowy” i „Dworzec Autobusowy” – informuje Stilger.

Obecnie procedowana koncepcja kolei zakłada zburzenie istniejącego dworca kolejowego i zastąpienie go znacznie mniejszą bryłą, a także budowę kładki na Zatorze. Kompleksowo zmodernizowany miałby zostać układ torów i peronów. Jednocześnie deweloper, który przejął spółkę PKS, zamierza w miejscu dworca autobusowego postawić kompleks handlowy – z niewielką, podziemną przestrzenią dla autobusów (bez placu postojowego) w podziemiach.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5