Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn Główny: Nowe wizualizacje. Stary dworzec może być efektowny

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
27-03-2019
Ostatnia modyfikacja:
22-11-2022
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa FRO

Podziel się ze znajomymi:

Forum Rozwoju Olsztyna, które wraz z olsztyńskim oddziałem Stowarzyszenia Architektów Polskich oraz warmińsko-mazurskim oddziałem Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków działa na rzecz wpisania dworca Olsztyn Główny do rejestru zabytków, przygotowało wizualizacje prezentujące budynek po ewentualnym remoncie. – Nowe wizualizacje jednoznacznie potwierdzają, że olsztyński dworzec po remoncie prezentowałby się nowocześnie i efektownie – przekonuje architekt Tomasz Birezowski, autor wizualizacji. 

Przypominamy, że rok temu FRO opublikowało grafiki pokazujące wnętrza wyremontowanego Olsztyna Głównego. Tym razem stowarzyszenie skupiło się na wyglądzie dworca z zewnątrz wraz z przylegającym do niego placem. Wizualizacje prezentują w pełni przeszklone i odczyszczone fasady budynku. Zauważalne jest również podcięcie wieżowca, które zostało zakryte po 1989 r. oraz jego oryginalne malowanie. FRO przygotowało także grafikę pokazującą wiaty PKS i wejście do skrzydła, w który mieści się dworzec autobusowy.

– Nowe wizualizacje jednoznacznie potwierdzają, że olsztyński dworzec po remoncie prezentowałby się nowocześnie i efektownie. Na pewno byłby to obiekt, którego mogłyby nam pozazdrościć inne miasta. Wystarczy przywrócić jego pierwotny wygląd – mówi architekt Tomasz Birezowski, autor wizualizacji.

FRO opracowało także grafikę pokazującą dworzec oraz jego okolice. Stowarzyszenie proponuje zabudowę pierzei wzdłuż ulicy Partyzantów oraz budowę parkingu podziemnego pod placem, czy miejsc postojowych typu Kiss&Ride.

Mieszkańcy Olsztyna działający we FRO podkreślają, że mimo wieloletnich zaniedbań stan techniczny dworca jest dobry, zaś remont budynku byłby tańszym i szybszym rozwiązaniem. Ich zdaniem ocalenie budowli leży w interesie miasta, ponieważ w przypadku jej zburzenia, Olsztyn straci wartościowy obiekt, który nie zostanie zastąpiony tak efektowną i funkcjonalną zabudową, jak obecny dworzec po remoncie.

Jednak na ostateczne rozstrzygnięcie w sprawie Olsztyna Głównego należy jeszcze poczekać. Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Konserwator Zabytków będzie musiał po raz trzeci dokonać analizy, czy dworzec jest zabytkiem. Decyzję wydaną w styczniu przez konserwatora z powodów błędów formalnych w całości uchylił Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego i przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia.


mat. FRO
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Najnowsze wiadomości:

Kongresy
Konferencje
Seminaria
OFERTY PRACY
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5