Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn Główny nie będzie burzony. W tym roku założenia przebudowy

Dalej Wstecz
Data publikacji:
29-03-2016
Ostatnia modyfikacja:
02-02-2023
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Olsztyn Główny nie będzie burzony. W tym roku założenia przebudowy
fot. Martyn Janduła
Olsztyn wciąż czeka na dworcową rewolucję – obecne obiekty z pewnością nie należą do wizytówki tego intensywnie rozwijającego się pod względem transportowym miasta. Na razie określany jest kształt inwestycji. – Opcja burzenia w zasadzie została wyeliminowana. Prawdopodobnie my będziemy remontować dworzec sami bądź z inwestorem – mówi Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. nieruchomości.

Fala inwestycji dworcowych niestety szerokim łukiem omijała do tej pory stolicę województwa warmińsko-mazurskiego. Obecny dworzec kolejowo-autobusowy w Olsztynie raczej straszy – zwłaszcza w otoczeniu nowoczesnej inwestycji tramwajowej, która zmieniła oblicza miasta.

Od dłuższego czasu trwała dyskusja o przebudowie zespołu dworców. Swoje wizje snuł Retail Provider, właściciel części autobusowej, który widział w miejscu dworców kompleksu handlowo-dworcowego. Firma zdobyła partnera – firmę Tri Granit, znaną z często negatywnie ocenianego projektu dworcowego w Poznaniu. Taki pomysł zmian na dworcu zbierał w Olsztynie sporo krytycznych uwag.

Wizja nie przypadła też najwidoczniej do gustu kolejarzom, którzy określają teraz zakres przebudowy. – Opcja burzenia w zasadzie została wyeliminowana. Prawdopodobnie my będziemy remontować dworzec sami bądź z inwestorem – zapowiada Grzegorz Tomaszewski, pełnomocnik zarządu PKP SA ds. nieruchomości.

Mimo odżegnania się od koncepcji burzenia dotychczasowego dworca kolejarze zapowiadają współpracę z Retailem i TriGranitem. – Jesteśmy trochę skazani na sąsiada. Bez niego kompleksowo remontu, by efekt finalny dla podróżnych autobusowych i kolejowych był jak najlepszy, nie da się przeprowadzić. Musimy to zrobić albo razem, albo przynajmniej na etapie uzgodnień mieć ustalone zakresy – zauważa Tomaszewski. Zaznacza jednak że w tej chwili nie ma żadnej umowy inwestycyjnej.

Zarządca części kolejowej zapowiada wzięcie pod uwagę głosów społeczników, którzy aktywnie dotąd wyrażali swoje zdanie w zakresie remontu dworca. – Mamy dużo uwag ze strony społecznej. Chcemy to, co jest możliwe i realne, uwzględnić w jak największym stopniu – deklaruje Grzegorz Tomaszewski. Kiedy znany będzie docelowy projekt dworca? – Mam nadzieję, że w tym roku wypracujemy założenia – mówi Tomaszewski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5