Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn Główny. Deweloper podważa decyzję lokalizacyjną ws. dworca i stacji

Dalej Wstecz
Data publikacji:
09-09-2022
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Olsztyn Główny. Deweloper podważa decyzję lokalizacyjną ws. dworca i stacji
fot. MJ
Retail Provider, właściciel dworca autobusowego w Olsztynie, kontestuje decyzję lokalizacyjną, na bazie której prowadzona jest przebudowa stacji Olsztyn Główny i budowa nowego dworca. Właśnie Naczelny Sąd Administracyjny wskazał, że wbrew decyzji wojewody Retail Provider powinien był zostać uznany za stronę postępowania i nakazał ponowne rozpatrzenie sprawy. Działania dewelopera, który od dawna stara się torpedować inwestycję kolejową, nie wstrzymują w tej chwili toczących się prac.

Olsztyńska stacja jest przebudowywana na bazie decyzji o ustaleniu lokalizacji linii kolejowej, uzyskanej przez PKP PLK i wydanej przez wojewodę warmińsko-mazurskiego. Obejmuje ona także inwestycję PKP SA, czyli rozbiórkę dworca kolejowego i budowę nowego obiektu. Na bazie tego dokumentu wydawane jest pozwolenie na budowę.

Wojewoda wydał tę decyzję bez uwzględniania jako strony spółki Retail Provider – właściciela dworca PKS. Deweloper ten od dawna jest w konflikcie z koleją, odkąd PKP SA odrzuciły forsowany przez Retail Provider pomysł budowy centrum handlowego z funkcją dworcową (nazywanego zintegrowanym centrum komunikacyjnym). Podmiot ten odwołał się w sprawie decyzji lokalizacyjnej do Naczelnego Sądu Administracyjnego. Ten uznał, że Retail Provider powinien być uznany za stronę w postępowaniu administracyjnym. Sprawa została skierowana do ponownego rozpatrzenia przez organ drugiej instancji, czyli Ministerstwo Rozwoju i Technologii.

Retail Provider przekonuje, że dworzec nie może być budowany w oparciu o specustawę kolejową i decyzję lokalizacyjną. Jego zdaniem powinno się stosować takie same przepisy jak dla innych budynków i obiektów punktowych – pozwolenie na budowę powinien wydawać prezydent miasta z uwzględnieniem zapisów planu zagospodarowania przestrzennego, którego zapisy są korzystniejsze dla pomysłów dewelopera.

Teraz Retail Provider, jak podaje olsztyńska Gazeta Wyborcza, chce doprowadzić do wstrzymania budowy dworca i przebudowy stacji. – Zawezwiemy teraz Główny Urząd Nadzoru Budowlanego o natychmiastowego uchylenia decyzji o pozwoleniu na budowę jako nieopartej na decyzji lokalizacyjnej – mówi na łamach GW Rafał Twarowski, prezes Retail Providera.

Na razie prace na przebudowie stacji i budowie dworca – wykonywane przez Torpol w ramach dwóch oddzielnych umów – są prowadzone dalej. – Wyrok NSA dotyczył decyzji lokalizacyjnej w zakresie uznania Retail Providera jako strony postępowania. W związku z tym sprawa będzie rozpatrzona ponownie przez właściwego ministra. Decyzja lokalizacyjna ani pozwolenie na budowę nie zostały uchylone i zostają w mocy, dlatego nic nie stoi na przeszkodzie, aby kontynuować prace budowlane związane z budową nowego Olsztyna Głównego – mówi Bartłomiej Sarna z biura prasowego PKP SA. W podobnym tonie wypowiada się też przedstawiciel PKP PLK.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Zobacz również:

Zobacz również:

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5