Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Co z tramwajem na Wilczyńskiego i pod Wysoką Bramą?

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2018-08-06 08:00
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Co z tramwajem na Wilczyńskiego i pod Wysoką Bramą?
fot. MJ
Olsztyn ma dosyć ambitny plan związany z rozbudową sieci tramwajowej. Oprócz trasy na Pieczewo, na którą odbył się niedawno nieudany przetarg, mowa jest m.in. o rozbudowanym krańcu pod Wysoką Bramą, linią wzdłuż Wilczyńskiego czy torowisko do Kortowa. Miasto zdaje sobie sprawę, że nie wszystko może udać się zrobić do 2023 r. – Liczymy bardzo na to, że nowa perspektywa będzie bardzo szeroko otwarta dla transportu publicznego. My będziemy gotowi – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Jak pisaliśmy, Olsztyn unieważnił przetarg na rozbudowę sieci tramwajowej o trasę na Pieczewo. Powodem są zbyt drogie oferty. Przetarg ma być powtórzony, jednak miasto – w celu obniżenia kosztów – zastanawia się nad zmianą jego formuły.

Aby jednak układ linii tramwajowych był w miarę kompletny, potrzebne jest torowisko w ciągu Wilczyńskiego. Tory, przebiegające przez środek gęsto zaludnionych Jarot, połączyłyby dwie równoległe trasy tramwajowe. Z myślą o obsłudze trasy na Pieczewo wskazana jest też rozbudowa krańca przy Wysokiej Bramie – obecnie na 11 Listopada znajduje się pojedynczy tor. Plany zakładają wybudowane nowego krańca na pl. Jedności Słowiańskiej z dwoma torami. Dzięki temu obsługa dwóch linii – jednej z Kanta, drugiej z Pieczewa – byłaby łatwiejsza.

Niestety obie inwestycje – łącznik na Wilczyńskiego oraz rozbudowany kraniec przy Wysokiej Bramie – znajdują się na liście rezerwowej projektów do dofinansowania. Podobnie zresztą wygląda kwestia ze wspominaną na naszych łamach rozbudową zajezdni tramwajowej dla nowych tureckich tramwajów Panorama. Na dalszym planie jest też przedłużenie linii tramwajowej na Kortowie w celu lepszej obsługi miasteczka uniwersyteckiego. – Ich realizacja w tym momencie nie od nas zależy, tylko od możliwości pozyskania dotacji. Być może pojawią się rezerwa wykonania, niewykorzystane środki na kolei czy w ramach Polski Wschodniej, różnice kursowe, nieprzewidziane złe okoliczności u innych beneficjentów. Olsztyn będzie gotowy ze swoimi projektami, by móc dalej rozwijać strategię w zakresie transportu publicznego – mówi Piotr Grzymowicz, prezydent Olsztyna.

Olsztyn liczy się jednak z tym, że nie wszystkie inwestycje uda się zrealizować w tej perspektywie – do 2023 r. – Liczymy bardzo na to, że nowa perspektywa będzie bardzo szeroko otwarta dla transportu publicznego. My będziemy gotowi z naszymi projektami, by wsiąść do tego pociągu. Ewentualnie więc doczekamy się realizacji tych inwestycji trochę później – mówi Grzymowicz.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olsztyn: 12 tramwajów to minimum, by obsłużyć nową trasę

Komunikacja

Olsztyn: 12 tramwajów to minimum, by obsłużyć nową trasę

Witold Urbanowicz 30 lipca 2018

Olsztyn unieważnia przetarg na rozbudowę tramwaju

Przestrzeń

Olsztyn unieważnia przetarg na rozbudowę tramwaju

Przemysław Farsewicz 21 lipca 2018

Czy i gdzie Olsztyn pomieści tramwaje Panorama?

Przestrzeń

Czy i gdzie Olsztyn pomieści tramwaje Panorama?

Witold Urbanowicz 23 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5