Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olsztyn: Blisko docelowej organizacji ruchu przed dworcem. Nie obejdzie się bez poślizgu

Dalej Wstecz
Autor:

Przemysław Farsewicz

Data publikacji:
2018-09-27 11:09
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olsztyn: Blisko docelowej organizacji ruchu przed dworcem. Nie obejdzie się bez poślizgu
fot. UM Olsztyn
Trwa aktualnie przebudowa skrzyżowania przed dworcem głównym w Olsztynie. W ramach inwestycji uporządkowano przystanki autobusowe oraz rozszerzany jest układ torów postojowych na krańcówce przy dworcu. Problemem okazuje się terminowość wykonawcy. Prawdopodobnie nie zakończy inwestycji w terminie.

Na placu Konstytucji 3 Maja w Olsztynie powstaje tzw. zintegrowany węzeł przesiadkowy. Zmienił się już układ wlotów na rondo, które po pracach zyskało bardziej eliptyczny kształt, gdyż zawrotka kierująca do dworca znalazła się za torami odstawczymi tramwajów, bliżej skrzyżowania ulic Lubelskiej z Przemysłową.

Główną osią węzła będzie torowisko. Obecny końcowy przystanek tramwajów pozostanie w niezmienionym kształcie na jego środku, ale powstanie dodatkowy tor dla tramwajów jadących w przyszłości na dworzec nową trasą z Pieczewa. – Prace przy jego budowie są rozpoczęte – podkreśla Marta Bartoszewicz, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Olsztynie. – Wykonawca zrobił już płytę betonową pod torowiskiem. Kolejnym punktem będzie układanie szyn – dodaje. Tor będzie umiejscowiony skrajnie na północ, czyli bliżej dworca, od obecnych torów odstawczych.

Poślizg z pracami

W ostatnim czasie wykonawca wylewał ostatnie warstwy asfaltu na rondzie. Większość ulic jest już przejezdna. Zamknięty pozostaje jeszcze fragment ul. Przemysłowej od strony skrzyżowania z ul. Lubelską. Według deklaracji wykonawcy prace miały zakończyć się z końcem września. Prawdopodobnie termin ten nie zostanie dotrzymany. – Dostaliśmy już wniosek o wydłużenie terminu inwestycji. Aktualnie go rozpatrujemy – wyjaśniła Bartoszewicz. Na razie ratusz nie podaje o jak długi termin na skończenie prac wnioskuje wykonawca.

Nowe miejsca dla autobusów

Węzeł przesiadkowy składać się będzie z ośmiu stanowisk dla autobusów. Usytuowane one będą w dwóch rzędach – w zależności od kierunku odjazdu i rodzaju przewoźnika. Oba są już wybudowane. Pozostało jeszcze wykończenie wiat oraz wyposażenie w elementy małej architektury. Najdłuższy peron obsługiwać będzie autobusy jadące w kierunku ronda Bema, natomiast krótszy – te jadące w stronę ul. Kościuszki i ul. Dworcową. Na peronach znajdą się niezbędne elementy systemu dynamicznej informacji pasażerskiej, czyli znane już olsztynianom tablice z minutami przyjazdu autobusów lub tramwajów oraz biletomaty.

W ramach prac zmienia się układ ciągów pieszych i rowerowych. Z kolei w przypadku autobusów docelowo powstanie 14 ogólnie dostępnych miejsc postojowych dla busów przy centrum handlowym Dekada oraz pięć kolejnych w pobliżu skrzyżowania ulic Lubelskiej z Przemysłową. W ramach inwestycji powstaje także plac postojowy dla autobusów, które nie będą stacjonować już pod budynkiem dworca. Ich miejsce znajdzie się na placu postojowym wraz z zapleczem przy skrzyżowaniu ul. Lubelskiej i ul. Przemysłowej. Pojazdy będą oczekiwać na nim do planowanych godzin odjazdu.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Goleniów z dworcem autobusowo-kolejowym. Kolejne podejście

Przestrzeń

Goleniów z dworcem autobusowo-kolejowym. Kolejne podejście

Witold Urbanowicz 03 września 2018

Częstochowskie węzły po raz trzeci

Przestrzeń

Częstochowskie węzły po raz trzeci

Witold Urbanowicz 20 lipca 2018

W Ustce powstanie nowy dworzec

Przestrzeń

W Ustce powstanie nowy dworzec

Redakcja 13 lipca 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5