Partnerzy serwisu:
#Wojna Rosja - Ukraina - zobacz serwis specjalny!
Prawo & Finanse

Olkusz. Solaris wygrywa z Autosanem jakością

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2018-06-25 13:02
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olkusz. Solaris wygrywa z Autosanem jakością
fot. ZKGKM Olkusz/FB
W bardzo ciekawym, trzyczęściowym przetargu na w sumie 23 autobusy dla ZKG KM Olkusz górą Solaris, choć w każdej z trzech części zaoferował autobusy znacznie droższe niż rywal z Sanoka. Autosan dostarczy tylko sześć najkrótszych autobusów.

W Olkuszu bardzo szybko zdecydowano się na wybór ofert, które otwarto w pierwszej połowie czerwca. Rozstrzygnięcie jest zaskakujące, bo wydawało się, że całość zamówienia – 4 autobusy MAXI, 13 autobusów MIDI oraz 6 krótkich autobusów o długości 8-9 metrów – trafi do Autosanu. Producent z Sanoka w każdej z części zaoferował pojazdy o wiele taniej niż Solaris.

Stało się jednak inaczej, bo w dwóch pierwszych częściach przetargu wyżej punktowano oferty Solarisa. W przetargu standardowo 60 proc. punktów przyznawano za cenę, a pozostałe 40 za wszystkie inne, bardzo zróżnicowane kryteria. Solaris musiał więc jakością odrabiać straty jakie poniesie w związku z zaoferowaną ceną. Było to o tyle trudniejsze, że za gwarancję całopojazdową przyznawano 6 proc. punktów, a prawie zawsze jest tak, że wszyscy startujący w przetargu oferują taki sam, najdłuższy okres gwarancji. Tu niczego nadrobić się więc nie da.

Tak więc w części pierwszej Autosan zyskał za zaproponowaną cenę 60 punktów, ale za pozostałe kryteria już tylko 27,2 punktu. Solaris który za cenę otrzymał 54,2 punktu zaoferował jednak autobusy, które pozostałe kryteria spełniły prawie w komplecie (38,8 punktu z 40 możliwych do zdobycia) i wygrał.

Jeszcze większą stratę punktową z powodu ceny musiał odrabiać w przypadku 13 autobusów MIDI. Tu Autosan za cenę dostał 60 punktów a Solaris tylko 51,99. Ale o ile z pozostałych kryteriów producent z Sanoka zebrał ledwie 26 punktów, to Solaris otrzymał wszystkie możliwe do zdobycia, czyli 40.

Autosan zyskał jedynie trzecią część zamówienia na krótkie, tylko częściowo niskopodłogowe autobusy. Głównie dlatego, że tym razem oferta Solarisa nie spełniła wszystkich kryteriów. Autosan za cenę zyskał 60 punktów a za kryteria pozacenowe – 24 punkty. Solaris zaoferowal cenę punktowaną na 49,57 punktu, a w pozostałych kryteriach zebrał 29,2 punktu. W sumie mniej niż rywal. Warto zauważyć, że w tym przypadku Solaris nie zmieścił się w budżecie zamawiającego, ale jego oferta nie została z tego powodu wykluczona, poddano ją weryfikacji.

Autobusy obu producentów trafią do Olkusza i okolicznych gmin obsługiwanych przez Związek Komunalny Gmin „Komunikacja Międzygminna” w Olkuszu w czerwcu przyszłego roku.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Olkusz miastem Autosanu? Trzy oferty lepsze od Solarisa

Komunikacja

Olkusz miastem Autosanu? Trzy oferty lepsze od Solarisa

Jakub Dybalski 08 czerwca 2018

Olkusz poprawia przetarg na 23 autobusy

Komunikacja

Olkusz poprawia przetarg na 23 autobusy

Witold Urbanowicz 12 kwietnia 2018

Olkusz. 23 autobusy dla związku komunikacyjnego

Komunikacja

Olkusz. 23 autobusy dla związku komunikacyjnego

Jakub Dybalski 03 kwietnia 2018

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5