Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Olbrzymie zainteresowanie architektów mostem w Warszawie

Dalej Wstecz
Autor:

Jakub Dybalski

Data publikacji:
2017-01-23 15:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Olbrzymie zainteresowanie architektów mostem w Warszawie
Most w Warszawiefot. Marytanka, lic. CC 3.0 Polska
Jak poinformowała Gazeta Stołeczna wpłynęło ponad sto zgłoszeń w konkursie na projekt mostu pieszo–rowerowego w Warszawie. To pierwszy od wielu lat nowy most przez Wisłę w stolicy, a zainteresowanie jest dużo większe niż można się było spodziewać.

Konstrukcja, nazywana potocznie „kładką na Pragę”, ma być regularnym mostem położonym w osi Starego Miasta i Pragi. Będzie łączyć dwa brzegi Wisły na wysokości ulic Karowej i Okrzei. Samochody nie będą miały prawa wjazdu, bo będzie przeznaczony dla pieszych i rowerów. Głównym zadaniem będzie rozszerzenie spacerowego centrum stolicy właśnie o starą Pragę.

Konkurs na projekt rozpisano w połowie grudnia. Do minionego piątku architekci mogli zgłaszać chęć udziału w konkursie. Do komisji konkursowej trafiła ponad setka zgłoszeń, w tym z zagranicy. Teraz komisja sprawdzi zgłoszenia pod względem formalnym i w ciągu 25 dni zaprosi do składania projektów tych architektów, którzy spełniają kryteria. Rozstrzygnięcie konkursu zaplanowano na 8 maja.

Główna nagroda w konkursie to 100 tys. zł. Urzędnicy nie ukrywają, że chcą z nowego mostu uczynić symbol stolicy. W komisji konkursowej zasiadają m.in. Rainer Mahlamaki, projektant Muzeum Historii Żydów Polskich, czy Ewa Kuryłowicz.

Jak napisano w ogłoszeniu o konkursie, celem jest wyłonienie najlepszej pod względem architektonicznym, wizualnym, użytkowym, komunikacyjnym i ekonomicznym koncepcji architektonicznej mostu. Wśród konkursowych kryteriów najważniejszym będzie atrakcyjność formy i funkcjonalność połączenia mostu z otoczeniem (40 proc.). Poza tym istotna będzie jakość i oryginalność rozwiązań techniczno-konstrukcyjnych a także to ile zaprojektowany most będzie kosztował w realizacji.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Marlena Happach: Most dla turysty i dla studenta

Przestrzeń

Marlena Happach: Most dla turysty i dla studenta

Jakub Dybalski 17 grudnia 2016

Warszawa. Most, który budują kobiety

Przestrzeń

Warszawa. Most, który budują kobiety

Jakub Dybalski 14 grudnia 2016

Warszawa. Rusza konkurs na most pieszo-rowerowy nad Wisłą

Przestrzeń

Warszawa. Rusza konkurs na most pieszo-rowerowy nad Wisłą

Jakub Dybalski 14 grudnia 2016

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5