Partnerzy serwisu:
PARTNER DZIAŁU


Komunikacja

Łódź: MPK liczy się z kilkudziesięcioprocentową podwyżką cen prądu

Dalej Wstecz
Autor:

Kasper Fiszer

Data publikacji:
2021-10-28 12:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Łódź: MPK liczy się z kilkudziesięcioprocentową podwyżką cen prądu
fot. Kasper FiszerTramwaj w Łodzi
Łódzkie MPK otworzyło oferty w przetargu na dostawę energii elektrycznej. Złożone w nim oferty przekraczają założony budżet, pomimo że ten był już kalkulowany z uwzględnieniem znaczącej podwyżki. Drożeje także paliwo. Przewoźnik zapewnia jednak, że uwzględnił tę dynamikę cen w swoich planach.

Polskie miasta muszą liczyć się z podwyżkami cen prądu. Wzrosną więc nakłady na funkcjonowanie w zasadzie każdej instytucji samorządowej. Szczególnie może odczuć to jednak sektor transportu, zwłaszcza w miastach, w których jest on oparty w dużej mierze o transport szynowy. Tak właśnie jest w eksploatującej dużą sieć tramwajową Łodzi.

Dwie oferty w przetargu na dostawę energii

– Jesteśmy w trakcie procedury przetargowej na dostawę energii elektrycznej – mówi Piotr Wasiak z Działu Promocji Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego – Łódź. Mówi, że ze złożonych w postępowaniu ofert wynika, że kwota, jaką przewoźnik będzie musiał przeznaczyć na energię elektryczną, zwiększy się o kilkadziesiąt procent. Ostateczna skala podwyżki będzie znana po podpisaniu umowy ze zwycięskim oferentem.

Jak wynika z dokumentacji przetargowej, MPK planowało przeznaczyć na realizację obu części zamówienia na energię łącznie nieco ponad 103 mln zł. PGE Obrót zaproponowało dostarczenie prądu za ok. 108 mln zł. Energa Obrót jest zainteresowana wyłącznie drugim, znacznie mniejszym pakietem (ok. 3,8 mln zł wobec oczekiwanego 3,2 mln zł). Wszystko wskazuje więc na to, że jeśli przetarg będzie rozstrzygnięty, dojdzie do relatywnie niewielkiego przekroczenia budżetu.

Znacząco drożeje także paliwo

Koszty funkcjonowania transportu miejskiego rosną jednak także w zakresie komunikacji autobusowej. – Widoczne są duże wzrosty cen paliw – potwierdza nasz rozmówca. Wylicza, że od początku roku cena nabywanego przez MPK paliwa wzrosła o ok. 1,30 zł za litr.

– Śledzimy sytuację cen na bieżąco – zapewnia nas przedstawiciel MPK. Mówi także, że podwyżki cen energii i paliwa zostały uwzględnione w projekcie przyszłorocznego budżetu spółki. Zauważalna obecnie dynamika nie powinna więc odbić się na kondycji finansowej przedsiębiorstwa.

Podziel się z innymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Łódź: Kolejne M8C już w MPK

Komunikacja

Łódź: Kolejne M8C już w MPK

Roman Czubiński 22 października 2021

Łódź: Czterech chętnych na modernizację tramwaju do Konstantynowa

Komunikacja

Łódź: Czterech chętnych na modernizację tramwaju do Konstantynowa

Roman Czubiński 08 października 2021

Łódź: Ostatni M6S przekazany do muzeum w Redeczu

Komunikacja

Łódź: Ostatni M6S przekazany do muzeum w Redeczu

Kasper Fiszer 05 października 2021

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: ul. Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5