Partnerzy serwisu:
Przestrzeń

Odwołanie ws. Olsztyna Głównego trafia do Ministra Kultury

Dalej Wstecz
Autor:

Redakcja

Data publikacji:
2019-02-18 14:03
Tagi:
Tagi geolokalizacji:
Źródło:
inf. prasowa FRO

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Odwołanie ws. Olsztyna Głównego trafia do Ministra Kultury
mat. FRO
W połowie stycznia warmińsko-mazurski wojewódzki konserwator zabytków ponownie zdecydował, że dworzec Olsztyn Główny nie zasługuje na wpis do rejestru zabytków. Tak jak w przypadku poprzedniej decyzji, także i tym razem organizacje, które złożyły wniosek o objęcie dworca ochroną. odwołały się od decyzji konserwatora.

Stronom postępowania przysługuje odwołanie do Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do tej pory z tego prawa skorzystało Forum Rozwoju Olsztyna oraz warmińsko-mazurski oddział Stowarzyszenia Konserwatorów Zabytków. Prawdopodobnie dołączy do nich olsztyński oddział Stowarzyszenia Architektów Polskich.

– Przygotowaliśmy poszerzoną analizę, z której jednoznacznie wynika, że olsztyńskie dworzec jest obiektem wyróżniającym się w skali nie tylko regionalnej, ale i ogólnopolskiej. Tak dużych, ciekawych i dobrze zachowanych budynków modernistycznych pełniących funkcje transportowe pozostało zaledwie kilka – stwierdza Krzysztof Suchowiecki, wiceprezes Forum Rozwoju Olsztyna.

W swoim odwołaniu FRO przedstawiło szczegółowy opis urbanistyczno-architektoniczny zespołu dworcowego, a także szeroko poruszyło aspekt historyczny, który jest również istotny w niniejszej sprawie. Zdaniem stowarzyszenia Olsztyn Główny posiada istotne wartości ze względu na nowatorską koncepcję połączenie dworca kolejowego i autobusowego oraz doskonałe wkomponowanie w układ urbanistyczny oraz stanowi świadectwo historyczne dynamicznego rozwoju miasta w latach 60. i 70 XX wieku związanego z budową Olsztyńskich Zakładów Opon Samochodowych. Co ciekawe, analiza FRO dowodzi, że dworzec powstał zgodnie z zasadą „złotego podziału”.

Organizacja zwróciła także uwagę na szereg błędów popełnionych przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków oraz słabe uzasadnienie decyzji. – Mamy wrażenie, że konserwator od początku założył tezę, że dworzec nie jest zabytkiem i do tej tezy próbował dopasować argumenty. W efekcie kolejny raz organ popełnił wiele błędów, które dokładnie wskazaliśmy w naszym odwołaniu – dodaje Suchowiecki.

FRO uważa, że istnieją wystarczające podstawy, aby doszło do zmiany decyzji i chce, żeby to minister dokonał ostatecznego rozstrzygnięcia. Trudno przewidzieć, jaka będzie jego decyzja i kiedy zapadnie. Z pewnością obszerna analiza przedstawiona przez stowarzyszenie wniesie wiele nowego do postępowania, które toczy się od wiosny 2017 roku.

Przypomnijmy: PKP SA prowadziło drugi już przetarg na wykonanie projektu nowego dworca. Po decyzji Krajowej Izby Odwoławczej zamawiający musi dokonać ponownej oceny ofert. Kolej chce zburzyć obecny dworzec i zastąpić go znacznie mniejszą bryłą.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Co z Olsztynem Głównym? PKP SA muszą na nowo zbadać oferty

Prawo & Finanse

Co z Olsztynem Głównym? PKP SA muszą na nowo zbadać oferty

Witold Urbanowicz 15 lutego 2019

Nowy dworzec w Olsztynie. Przede wszystkim znacznie mniejszy

Przestrzeń

Nowy dworzec w Olsztynie. Przede wszystkim znacznie mniejszy

Witold Urbanowicz 16 lutego 2019

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5