Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Odessa zapowiada drugie podejście do zakupu tramwajów

Dalej Wstecz
Autor:

Witold Urbanowicz

Data publikacji:
2020-12-20 08:30
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Odessa zapowiada drugie podejście do zakupu tramwajów
fot. Tatra-JugPierwszy w pełni niskopodłogowy tramwaj Tatry-Jug w fazie końcowej
Trwający już on ponad pół roku przetarg na zakup niskopodłogowych tramwajów dla Odessy został anulowany. Z powodu ograniczeń koronawirusowych startujący w nim uczestnicy nie zdołali złożyć wszystkich wymaganych dokumentów. Przetarg ma zostać powtórzony. To jeden z licznych projektów transportowych Ukrainy, który jest realizowany dzięki wsparciu z Europejskiego Banku Inwestycyjnego.

Przedmiotem przetargu, rozpisanego w maju przez przedsiębiorstwo Odesmiskelektrotrans, była dostawa 14 nowych, wieloczłonowych tramwajów. Ich długość określono na 26-32 m, a pojemność na min. 250 pasażerów. Pojazdy, przystosowane do rozstawu 1524 mm, miały być w pełni niskopodłogowe. Dostawy przewidziano w terminie 52-72 tygodni od zawarcia umowy.

W sierpniu minął termin składania ofert. Ostatecznie wystartowały trzy podmioty. Pierwsza oferta wpłynęła od chińskiej firmy CRRC Dalian. Drugą złożyło ukraińskie konsorcjum firm SP Elektrontrans, Elektronmasz i Kriukowskyj wagonobudiwnyj zawod (KWBZ – zakłady budowy wagonów Kriukiw w Krzemieńczuku), a ostatnią stowarzyszenie osób prawnych Tatra-Jug i Zaporiżkyj Chlibokombinat (Zaporoska Piekarnia).

Ostatecznie w grudniu Odesmiskelektrotrans unieważniło postępowanie. Jak poinformowało miasto, żaden z trzech uczestników nie był w stanie przygotować wszystkich wymaganych dokumentów, co było spowodowane ograniczeniami koronawirusowymi. Nowy przetarg ma zostać ogłoszony w styczniu lub lutym.

W tym miesiącu Ukraina i EBI podpisały trzy umowy na łączną kwotę 640 mln euro na finansowanie projektów z zakresu transportu publicznego i infrastruktury. Z tego 200 mln euro przewidziano na projekt „Miejski transport publiczny II”, z którego ma być finansowany zakup pociągów metra, tramwajów, trolejbusów i elektrobusów w 18 miastach Ukrainy. Na liście jest i Odessa z 14 tramwajami i 30 elektrobusami. Poza tym 340 mln euro zostanie wykorzystane na odbudowę i poprawę kluczowej infrastruktury społecznej i transportowej w regionie wschodnim, a 100 mln euro na odbudowę sieci drogowej w obwodzie ługańskim (a konkretnie prace remontowe na dwóch odcinkach drogi R-66 o długości 183 km).

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również
Nowy Jork. Co dalej z odzyskanymi ulicami?

Przestrzeń

Nowy Jork. Co dalej z odzyskanymi ulicami?

Magdalena Romanowska 20 grudnia 2020

Odessa kupuje nowe niskopodłogowe tramwaje

Komunikacja

Odessa kupuje nowe niskopodłogowe tramwaje

Witold Urbanowicz 15 maja 2020

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5