Partnerzy serwisu:
Komunikacja

Od czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna

Dalej Wstecz
Autor:

Jan Gładysiak

Data publikacji:
2018-04-20 14:24
Tagi:
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

facebookLogolinkedInLogolinkedInLogo
emailLogowykopLogogooglePlusLogo

 

Od czerwca rusza Poznańska Kolej Metropolitalna
fot. Urząd Miasta Poznania
Po latach przygotowań i zapowiedzi w końcu 10 czerwca wystartuje Poznańska Kolej Metropolitalna. Miasto Poznań wraz z samorządami gminnymi, powiatowymi i wojewódzkim podpisały porozumienie w tej sprawie.

Projekt Poznańskiej Kolei Metropolitalnej jest już na ostatniej prostej. Uruchomienie kolei metropolitalnej planowanej jest na czerwiec, kiedy ruszą pierwsze cztery linie PKM. Pociągi, w godzinach szczytu, kursować będą co 30 minut, docelowo system obejmie swoim zasięgiem obszar w promieniu ok. 50 km od Poznania.

Właśnie podpisano umowy o dofinansowanie pierwszych czterech linii kolei. Ich zawarcie to konsekwencja podpisanych w grudniu porozumień pomiędzy Województwem Wielkopolskim, miastem Poznań, Powiatem Poznańskim, Powiatem Średzkim, Powiatem Wągrowieckim oraz gminami: Gmina Miejska Wągrowiec, Gmina Wągrowiec, Gmina Skoki, Gmina Czerwonak, Miasto i Gmina Buk, Gmina Granowo, Gmina Nowe Miasto nad Wartą, Gmina Środa Wielkopolska, Gmina Grodzisk Wielkopolski. Są to samorządy położone wzdłuż 4 linii kolejowych Poznańskiego Węzła Kolejowego.

- Jest to nasze pierwsze wspólne przedsięwzięcie, które udało się zrealizować. Nie wszystko samorządy zdążyły podjąć stosowne uchwały budżetowe stąd druga tura podpisania umów odbędzie się 7 maja - powiedział Wojciech Jankowiak, zastępca Marszałka Województwa Wielkopolskiego, który odpowiada za połączenia kolejowe w województwie.

Według planu PKM ruszy 10 czerwca tego roku, bo wtedy wprowadzony będzie nowy rozkład jazdy w Polsce. Pierwsze linie PKM wozić będą pasażerów na trasie z Poznania do Wągrowca, Nowego Tomyśla, Grodziska Wielkopolskiego i Jarocina. Na terenie samego miasta Poznania pociągi PKM będą zatrzymywać się w sumie na 13 stacjach i przystankach. Ma to usprawnić więc transport w obrębie województwa, aglomeracji poznańskiej jak i samego miasta.

Od września 2017 r. posiadacze ważnego biletu okresowego, sieciowego ZTM Poznań ze strefą A mogą podróżować po Poznaniu nie tylko autobusami i tramwajami na liniach organizowanych przez ZTM, ale również pojazdami Polregio i Kolei Wielkopolskich pomiędzy stacjami posiadającymi w nazwie „Poznań” oraz ze stacji Kiekrz. Również od września obowiązuje rozszerzona wersja zintegrowanych biletów Bus-Tramwaj-Kolej. To ci dwaj przewoźnicy będą obsługiwać linie PKM, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego jest bowiem właścicielem Kolei Wielkopolskich oraz udziałowcem Przewozów Regionalnych, do których należy marka Polregio.

W następnych latach dojdą jeszcze kolejne linie PKM z Wronek, Rogoźna, Kościana, Gniezna i Wrześni. Trzeba jednak pamiętać, że obecnie trwają na nich prace remontowe i modernizacyjne dlatego zakończenie wdrażania projektu kolei metropolitalnych jest uzależnione od terminu końca prac modernizacyjnych. Plan jest taki, że włączanie do systemu kolejnych połączeń na zmodernizowanych liniach kolejowych w ma się odbywać następującej kolejności: do Rogoźna (przełom 2019 i 2020 roku), Wrześni (2020 rok), Kościana (2020 r.), Szamotuł (2021 r.) i Gniezna (2021 r.).

Poznańska Kolej Metropolitalna ma już swój logotyp i identyfikację wizualną, której autorką jest Anna Radzikowska. Rozwiązania graficzne będą umieszczane na infrastrukturze stanowiącej Poznańską Kolej Metropolitalną (tabor, węzły przesiadkowe) oraz na materiałach biurowych i promocyjnych.

Podziel się z innymi:


facebookLogolinkedInLogolinkedInLogoemailLogowykopLogogooglePlusLogo
Zobacz również

 

 

 

 

 

 

Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Pl. Bankowy 2, 00-095 Warszawa oraz ich poprawiania.


współpraca

 Rynek Kolejowy Rynek Lotniczy Rynek Infrastruktury IAB Polska ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | BM5