Partner serwisu
Przestrzeń

Nowy system biletowy. ZTM Warszawa prowadzi rozmowy z firmami

Dalej Wstecz
Data publikacji:
12-04-2024
Ostatnia modyfikacja:
12-04-2024
Tagi geolokalizacji:

Podziel się ze znajomymi:

PRZESTRZEŃ
Nowy system biletowy. ZTM Warszawa prowadzi rozmowy z firmami
fot. ZTM
Od października zeszłego roku trwa dialog konkurencyjny związany z nowym systemem biletowym w Warszawie. W maju ZTM zamierza zakończyć spotkania konsultacyjne z czterema firmami biorącymi udział w postępowaniu, co pozwoli na opracowanie ostatecznej dokumentacji przetargowej.

Nowy system będzie dostosowany do obecnej taryfy biletowej, ale ma gwarantować możliwość przejścia na inny dowolny, choćby znany z Londynu czy Ostrawy check-in, check-out, kilometrowe naliczanie opłaty itp. Założeniem nowego systemu jest centralne konto pasażera, dostępne z komputera i aplikacji mobilnej. Do niego będzie można przypisać dowolne urządzenie zbliżeniowe. Kolejną rewolucją będzie system naliczania opłat. Planer podróży (Warszawa jako jedno z niewielu dużych miast nie ma takiego) podpowie nie tylko odpowiednią trasę, ale i bilet. Więcej o założeniach piszemy tutaj.

W postępowaniu na nowy system biletowy zgłoszenia wysłało pięć firm. Jedno zgłoszenie, z uwagi na niespełnienie warunków, zostało odrzucone, co podtrzymała Krajowa Izba Odwoławcza. Tym samym na placu boju zostały cztery podmioty:
  • Mennica
  • Konsorcjum Mera Serwis i SGL
  • Kubik Transportation Systems
  • Konsorcjum Orange Polska, Integrated Solutions i Ridango

Kilka dni temu – 8 kwietnia – ruszyły spotkania z potencjalnymi operatorami. ZTM kończy właśnie rozmowy z pierwszym zainteresowanym – Mennicą. – Spotkania są podzielone na pięć bloków tematycznych. Pierwszy blok to wymagania funkcjonalne i techniczne nowego systemu. Drugi blok to przygotowanie do wdrożenia, nadzór nad samym wdrożeniem, wyposażenie taboru i bramek w metrze. Trzeci blok dotyczy współpracy stron, zapewnienia ciągłości działania i bezpieczeństwa systemu, bo to jest jakby bardzo kluczowy element, o którym nie możemy zapominać. Czwarty blok to zapisy umowne, a piąty – cały obszar komunikacji, edukacji i promocji projektu już na etapie, właściwie przed etapem wdrożeniowym – wyjaśnia Katarzyna Strzegowska, dyrektor ZTM.

Organizator komunikacji planuje zakończyć spotkania z firmami pod koniec maja. – Wtedy też my przystąpimy do sporządzenia ostatecznego SIWZ-u i ci czterej oferenci będą mieli wyznaczony czas na złożenie już konkretnych ofert na dostarczenie systemu biletowego – mówi Strzegowska.

– Nasz system biletowy ma już ponad 20 lat. Wówczas był bardzo nowoczesny, dzisiaj wymaga on już mocnej aktualizacji. Więc w grę wchodzi zarówno wymiana kasowników, jak i rezygnacja z nich. Wszystkie opcje są otwarte. Jesteśmy w dialogu technicznym po to, by zdefiniować ramy nowego systemu. Ma on uwzględniać wszystkie nowoczesne formy płatności – aplikacje, karty NFC itp. – tak jak to ma miejsce w systemach, które działa w wielu miastach Europy Zachodniej – mówi Michał Olszewski, wiceprezydent Warszawy.

Co ciekawe, Warszawa nie kupuje nowego systemu – przyszła umowa będzie dotyczyła operatora systemu. To jego zadaniem będzie finansowanie, wdrożenie i utrzymanie rozwiązań przez okres 10 lat. – Chodzi głównie o utrzymanie systemu w zakresie rozwiązań IT, które stoją za systemem rozliczeń – mówi Olszewski.

Co po okresie dekady? – 10 lat w technologii to jest przepaść. Może się okazać, że będziemy jużwtedy w zupełnie innym miejscu i ten system będzie trzeba po raz kolejny stawiać. Dlatego nie chcemy iść w tym kierunku, w którym poszły niektóre polskie miasta, które zdecydowały się na zakup system dla siebie, tylko decydujemy się na model operatorski. Wybrana firma jest sama zainteresowana, żeby wdrażać nowe rozwiązania w trakcie trwania umowy – wyjaśnia wiceprezydent.

Na czym będzie zarabiać operator? – Będzie upust od sprzedaży biletów – tak jak to ma miejsce w tej chwili przy umowach w tak zwanym systemie otwartym, gdzie mamy operatorów, którzy dystrybuują sprzedaż biletów – mówi Strzegowska. – Z tego się finansuje wówczas cały system – mówi Michał Olszewski.
Tagi geolokalizacji:

Podziel się z innymi:

Pozostałe z wątku:

PKS Grodzisk Maz. zostaje na ulicach Warszawy. Umowa do 2027 r.

Przestrzeń

PKS Grodzisk Maz. zostaje na ulicach Warszawy. Umowa do 2027 r.

Redakcja/inf. pras. 10 kwietnia 2024

ZTM Warszawa wybrał przewoźnika z używanymi autobusami

Komunikacja

Zobacz również:

ZTM Warszawa wybrał przewoźnika z używanymi autobusami

Komunikacja

Pozostałe z wątku:

PKS Grodzisk Maz. zostaje na ulicach Warszawy. Umowa do 2027 r.

Przestrzeń

PKS Grodzisk Maz. zostaje na ulicach Warszawy. Umowa do 2027 r.

Redakcja/inf. pras. 10 kwietnia 2024

ZTM Warszawa wybrał przewoźnika z używanymi autobusami

Komunikacja

Zobacz również:

ZTM Warszawa wybrał przewoźnika z używanymi autobusami

Komunikacja

Kongresy
Konferencje
SZKOLENIE ON-LINE
Śledź nasze wiadomości:
Zapisz się do newslettera:
Podanie adresu e-mail oraz wciśnięcie ‘OK’ jest równoznaczne z wyrażeniem zgody na:
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa na podany adres e-mail newsletterów zawierających informacje branżowe, marketingowe oraz handlowe.
  • przesyłanie przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa (dalej: TOR), na podany adres e-mail informacji handlowych pochodzących od innych niż TOR podmiotów.
Podanie adresu email oraz wyrażenie zgody jest całkowicie dobrowolne. Podającemu przysługuje prawo do wglądu w swoje dane osobowe przetwarzane przez Zespół Doradców Gospodarczych TOR sp. z o. o. z siedzibą w Warszawie, adres: Sielecka 35, 00-738 Warszawa oraz ich poprawiania.
Współpraca:
Rynek Kolejowy
Rynek Lotniczy
Rynek Infrastruktury
TOR Konferencje
ZDG TOR
ZDG TOR
© ZDG TOR Sp. z o.o. | Powered by BM5